AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Ftrzecia-czesc-informacji-o-zmianach-w-gospodarce-odpadami-komunalnymi-zakres-uslug-zasad&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

21-01-2020Trzecia część informacji o zmianach w gospodarce odpadami komunalnymi (zakres usług, zasady segregacji)

Po informacji dotyczącej stawek opłaty (część I) za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz bioodpadów i kompostowników (cześć II), w tej części przybliżymy zakres usług świadczonych przez gminę w ramach wnoszonej przez mieszkańca opłaty a co za tym idzie zasad segregacji odpadów komunalnych.

Tak jak do tej pory, segregujemy odpady z podziałem na pięć worków:

1) worek żółty oznaczony napisem „metale i tworzywa sztuczne”- na metale i tworzywa sztuczne, w tym odpady opakowaniowe wielomateriałowe,

2) worek niebieski oznaczony napisem „papier”- na papier,

3) worek zielony oznaczony napisem „szkło”- na szkło,

4) worek brązowy oznaczony napisem „bio” – na bioodpady (odpady kuchenne),

5) worek czerwony oznaczony napisem „zielone” – na odpady zielone (trawa, liście).

Worek szósty - czarny przeznaczony jest na odpady niesegregowane tj. pozostałe po segregacji.

Worki na odpady segregowane dostarcza mieszkańcom gmina poprzez Przedsiębiorcę wyłonionego w przetargu na odbiór, transport i częściowe zagospodarowanie odpadów komunalnych. Osoby deklarujące kompostowanie bioodpadów (odpady kuchenne i zielone) nie otrzymają worków koloru brązowego i koloru czerwonego. Dla osób, które nie będą kompostować worki te będą w tym roku do odebrania w Urzędzie Gminy Korczyna (nie wszyscy mieszkańcy złożyli już deklaracje zgodne z nowym wzorem dlatego nie można na chwilę obecną przekazać Przedsiębiorcy dostarczającego worki wykazu osób niekompostujących).

Szczegółową ulotkę z zasadami wrzucania odpadów do poszczególnych worków dostarczy Przedsiębiorca razem z workami, nalepkami na worki i harmonogramem wywozu odpadów. Na wystawiane worki należy przyklejać nalepki z kodami QR, odpowiednie nalepki na worki z odpadami segregowanymi i pozostałymi po segregacji.

USTAWOWY OBOWIĄZEK SEGREGACJI

Zgodnie z regulacją wprowadzoną w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest ustawowy obowiązek segregacji. Nie ma możliwości, jak do tej pory, zadeklarowania gromadzenia odpadów w sposób nieselektywny, w zamian za wyższa opłatę.  Jest jedna stawka, natomiast wyższa (trzykrotnie) tzw. stawka podwyższona, może być orzeczona decyzją wójta gminy w przypadku stwierdzenia niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów.

ZMIANY W CZĘSTOTLIWOŚCI ODBIORU ODPADÓW

W związku z nowelizacją ustawy, konieczne były również zmiany w zakresie częstotliwości odbioru odpadów. Gmina zobowiązana była zróżnicować terminy wywozu z odpadów z budynków jednorodzinnych i z wielolokalowych. W tych drugich częstotliwość wywozu odpadów niesegregowanych i bioodpadów, od kwietnia do października, została zwiększona do jednego tygodnia.

Ponadto, w przypadku budynków wielolokalowych dostosowano prawo miejscowe do stanu faktycznego normując segregację odpadów do pojemników, według takiej samej kolorystyki jak w przypadku worków. Pojemniki o odpowiedniej pojemności dostarczane będą przez gminę poprzez Przedsiębiorcę wyłonionego w przetargu.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są więc do pozbywania się niesegregowanych odpadów komunalnych (worek czarny) z terenu nieruchomości:

a)    zabudowanych budynkami jednorodzinnymi - co 2 tygodnie,

b)   zabudowanych budynkami wielolokalowymi -  w okresie od 1 kwietnia do 31 października – co tydzień, w okresie od 1 listopada do 31 marca – co 2 tygodnie.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny z terenu nieruchomości:

1) zabudowanych budynkami jednorodzinnymi:     

a) papieru, metali, tworzyw sztucznych, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych, szkła – co 4 tygodnie,

b) bioodpadów z wyłączeniem odpadów zielonych - od 1 kwietnia do 31 października - co dwa tygodnie, od 1 listopada do 31 marca - co cztery tygodnie,

c) odpadów zielonych- od 1 kwietnia do 31 października - co dwa tygodnie,

2) zabudowanych budynkami wielolokalowymi:

a) papieru, metali, tworzyw sztucznych, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych, szkła – co 4 tygodnie,

b) bioodpadów - od 1 kwietnia do 31 października – co tydzień, w okresie od 1 listopada do 31 marca – co 2 tygodnie.

ODPADY PRZYJMOWANE W PSZOK-ach

Istotną zmianą jest też rozszerzenie katalogu odpadów przyjmowanych w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zgodnie z nowymi zasadami do PSZOK-ów będą przyjmowane również odpady selektywne (tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe, metale, papier, szkło), które obecnie były odbierane tylko z nieruchomości.

Poza tym do PSZOK-ów można oddawać:

  • odpady komunalne niebezpieczne,
  • odpady  niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitorowania poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł, strzykawek,
  • odpady wielkogabarytowe,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • baterie i akumulatory,
  • przeterminowane leki i chemikalia,
  • odpady tekstyliów i odzieży,
  • zużyte opony o szerokości zewnętrznej do 400 mm, w ilości do 10 sztuk rocznie od gospodarstwa domowego,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości 600 l na rok od gospodarstwa domowego.

USŁUGI DODATKOWE - OPONY

Ponadto informujemy, że od lutego 2020r. do Punktów Segregacji Odpadów Komunalnych będzie można oddać odpłatnie opony o większych gabarytach. Na podstawie uchwały Rady Gminy Korczyna w sprawie określenia rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Korczyna, zagospodarowania tych odpadów, sposobu ich świadczenia oraz wysokości cen za te usługi, przyjmowane będą opony o szerokości zewnętrznej większej niż 400 mm (do 4 sztuk od gospodarstwa domowego na rok) za dodatkową opłatą w wysokości 50,00 zł za 1 sztukę. Opłatę należy uiszczać na wyodrębniony rachunek bankowy Gminy Korczyna nr: 36 8642 1083 2002 8307 0679 0032. Podstawą odbioru opon będzie przedłożenie obsłudze PSZOK potwierdzenia wniesienia opłaty.   

POPIÓŁ I ODPADY PALENISKOWE

Zmiana obejmuje również likwidację dodatkowego objazdu i odrębnego worka na popiół i odpady paleniskowe. Nie ma ustawowego obowiązku segregacji tej frakcji odpadowej więc w celu ograniczenia wydatków na gospodarowanie odpadami zrezygnowano z kolejnego transportu odpadów, biorąc pod uwagę fakt, że tylko część mieszkańców stosuje paliwo stałe, a koszty transportu tych odpadów obciążają wszystkich. W bieżącym roku odpady te gromadzone powinny być w workach czarnych jako nieselektywne. Prawdopodobnie jednak, z uwagi na funkcjonowanie instalacji do której trafiają odpady zmieszane, jest to rozwiązanie tymczasowe, wymagające weryfikacji w przyszłym okresie przetargowym.

 

Podziel się: