AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fprzeglad-piesni-i-muzyki-ludowej-xxiii-kropa-2&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-01-1970Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej XXIII KROPA

Dziedzictwo kulturowe to dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleÅ„ ale też i wkÅ‚ad naszych czasów. Spadkobiercami dorobku kulturowego poprzednich pokoleÅ„ sÄ… mieszkaÅ„cy każdej miejscowoÅ›ci. Kultura ludowa to część polskiego i europejskiego dziedzictwa. To nasze „korzenie” - wartoÅ›ci, które należy przekazywać nastÄ™pnym pokoleniom. Warto je chronić. Troska o zasoby kultury lokalnej, jej pielÄ™gnowanie, zabezpieczenie, udokumentowanie i wÅ‚aÅ›ciwe wykorzystanie to niezmierne istotne potrzeby. Zasadniczym warunkiem zachowania wÅ‚asnej kultury jest przekaz dziedzictwa kulturowego w kategoriach żywej tradycji czÄ™sto rozumianej mianem folkloru. Jego elementami skÅ‚adowymi sÄ… m.in. jÄ™zyk (gwara), wierzenia, zwyczaje, muzyka, taniec i stroje.

 DobrÄ… okazjÄ… do sprawdzenia, na jakim poziomie jest kultura ludowa naszego regionu jest PrzeglÄ…d PieÅ›ni i Muzyki Ludowej - w tym roku już XXIIII Kropa, która odbyÅ‚a siÄ™ 19-20 maja w Korczynie. Celem jej jest ochrona i dokumentacja autentycznego Å›piewu i muzyki oraz wyÅ‚onienie reprezentacji regionu kroÅ›nieÅ„skiego na Ogólnopolski Festiwal Åšpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
UmiejÄ™tnoÅ›ci wykonawców - artystów oceniaÅ‚o trzyosobowe jury: dr Andrzej Karczmarzewski - etnograf, Jolanta Dragan - z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Damian DrÄ…g z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.
Na scenie wystÄ™powaÅ‚y: zespoÅ‚y Å›piewacze - prezentujÄ…ce różnorodny repertuar ludowy; wyszukany, majÄ…cy niezwykÅ‚Ä…, unikalnÄ… wartość, pieÅ›ni ocalonych od zapomnienia, kapele ludowe - z bogatym skÅ‚adem instrumentalnym i ciekawym repertuarem, Duży - MaÅ‚y oraz instrumentaliÅ›ci. Po wysÅ‚uchaniu prezentacji 9 kapel, 16 zespoÅ‚ów Å›piewaczych, 5 solistów instrumentalistów, 6 solistów Å›piewaków oraz 7 prezentacji Duży - MaÅ‚y jury postanowiÅ‚a przyznać nastÄ™pujÄ…ce nagrody i wyróżnienia:
W kategorii kapele ludowe: I miejsce zajęła kapela „Trzcinicoki” i kwalifikacje do Kazimierza, II miejsce „Kamraty”, III - „Warzanie” oraz wyróżnienia: „Kombornia”i „Bukowianie”.
W kategorii zespoÅ‚y Å›piewacze: I miejsce zajÄ…Å‚ zespóÅ‚ „Kombornia” (żeÅ„ski) i kwalifikacje na festiwal do Kazimierza, II - „Lubatowa” (żeÅ„ski), III - „Lubatowa” (mÄ™ski) oraz wyróżnienie: „Seniorzy”.
W kategorii soliÅ›ci - instrumentaliÅ›ci: I miejsce zajÄ…Å‚ Eugeniusz Kopera (skrzypek z Trzcinicy), II - Aleksander Galik (skrzypek z Sanoka) i kwalifikacje do Kazimierza, III - Andrzej JÄ™dryczka (cymbalista z Trzcinicy) oraz wyróżnienia: Edyta PaÅ‚uk (skrzypaczka z Bukowska), Zbigniew Duda (cymbalista z Wary).
W kategorii soliÅ›ci Å›piewacy wygraÅ‚ Marcin CichoÅ„ z Lubatowej a wyróżnienia otrzymali: Józefa Zygmunt z Lubatowej, Katarzyna DÅ‚ugosz z Lisznej, Helena Szmyd z Komborni.
W kategorii Duży-MaÅ‚y: wyróżnienie I stopnia jury przyznaÅ‚o dla Kamili Kwolek z Komborni i kwalifikacje do Kazimierza i wyróżnienie II stopnia: Mali Kombornianie z Komborni.
Drugi dzieÅ„ przeglÄ…du prowadziÅ‚ aktor StanisÅ‚aw JaskuÅ‚ka, który wprowadziÅ‚ klimat swoistego wiejskiego humoru oraz parokrotnie podkreÅ›laÅ‚ jak ważna jest kultura ludowa.
Podczas podsumowania przeglÄ…du najlepszym wykonawcom dyplomy i nagrody finansowe wrÄ™czali: senator RP StanisÅ‚aw Piotrowicz, wicemarszaÅ‚ek województwa podkarpackiego Bogdan RzoÅ„ca, starosta kroÅ›nieÅ„ski Jan Juszczak, LesÅ‚aw Wais z WDK w Rzeszowie oraz WÅ‚adysÅ‚aw Pelczar, przewodniczÄ…cy Rady Gminy Korczyna i wójt Korczyny Jan Zych. Organizatorami imprezy byÅ‚o Stowarzyszenie Regionalizm w Korczynie, wójt gminy  oraz Gminny OÅ›rodek Kultury w Korczynie. Impreza dofinansowana zostaÅ‚a przez GminÄ™ Korczyna, Starostwo Powiatowe w KroÅ›nie, UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

 

           

Podziel siÄ™: