AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fzjazd-rodu-kamienieckich-2&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-01-1970Zjazd rodu Kamienieckich

27 - 28 sierpnia na zamku „Kamieniec” odbyÅ‚a siÄ™ wielka uroczystość rodzinna rodu Kamienieckich. Kamienieccy od roku 1396 do koÅ„ca XVI wieku byli wÅ‚aÅ›cicielami tej podkarpackiej warowni, którÄ… otrzymali od króla WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y za obronÄ™ Wilna. Później drogi tej hetmaÅ„skiej rodziny rozeszÅ‚y siÄ™ w różnych kierunkach. W nastÄ™pnych stuleciach wytworzyÅ‚o siÄ™ kilka linii tego rodu, z czego najbardziej wyrazista jest linia polska. Istnieje również linia wÄ™gierska, ruska i wÅ‚oska.
W spotkaniu rodzinnym na zamku „Kamieniec” uczestniczyÅ‚o blisko trzydziestu potomków rodziny z Anglii, Norwegii, Belgii i Portugalii. Potomków Klemensa Å‚Ä…czy wspólny herb Pilawitów oraz przez lata pielÄ™gnowana więź rodzinna niezależna od miejsca zamieszkania i odlegÅ‚oÅ›ci. Czynnikiem najbardziej jednak cementujÄ…cym więź rodzinnÄ… byÅ‚o nadanie jednostce wojskowej 21 RWT imienia wielkiego hetmana koronnego MikoÅ‚aja Kamienieckiego sztandaru. Z inicjatywy gminy Korczyna oraz Muzeum Zamkowego w 2000 roku sztandar 21 RWT ufundowaÅ‚a gmina Korczyna. Na sztandarze pojawiÅ‚ siÄ™ herb rodu Kamienieckich Pilawa. ZgodÄ™ na użycie herbu wyraziÅ‚ nestor rodu StanisÅ‚aw Kamieniecki, pochodzÄ…cy z najstarszej linii Kamienieckich. WedÅ‚ug prawa heraldycznego, jednostka przyjęła caÅ‚Ä… chwaÅ‚Ä™ wojskowÄ… i historiÄ™ rodu Kamienieckich - tak wiÄ™c żoÅ‚nierze tej jednostki i czÅ‚onkowie rodu Kamienieckich sÄ… dla siebie rodzinÄ…. Zamki od poczÄ…tku istnienia Polski byÅ‚y pierwowzorami jednostek wojskowych. Do dzisiaj sÄ… ważnym symbolem dziedzictwa oręża polskiego. 21 RWT jest żywym przykÅ‚adem kontynuacji tych wielkich tradycji.
Spotkanie rodu Kamienieckich rozpoczęło  siÄ™ na terenie jednostki w Rzeszowie. Podczas uroczystoÅ›ci  dowódca wrÄ™czyÅ‚ czÅ‚onkom rodu pamiÄ…tkowe dyplomy i medale z odznakÄ… puÅ‚kowÄ… jednostki. Do ksiÄ™gi pamiÄ…tkowej wpisaÅ‚ siÄ™ nestor rodu - 96-letni Andrzej Kamieniecki - prawnik, obecnie zamieszkaÅ‚y w Poznaniu. Dowódca ppÅ‚k StanisÅ‚aw ChÅ‚opik oprowadziÅ‚ goÅ›ci po terenie jednostki, zapoznajÄ…c ich z zadaniami 21 RWT.
 Po powrocie z Rzeszowa w ruinach zamku „Kamieniec” odbyÅ‚ siÄ™ obiad, w którym uczestniczyli wójtowie gmin Korczyna i Wojaszówka. PrzywitaÅ‚ ich Krzysztof Kamieniecki organizator zjazdu, powiadamiajÄ…c, że w tym dniu zamek jest „wÅ‚asnoÅ›ciÄ… rodziny Kamienieckich”. Wójtowie Jan Zych i SÅ‚awomir StefaÅ„ski wrÄ™czyli przedstawicielowi rodu wydawnictwa ilustrujÄ…ce osiÄ…gniÄ™cia gmin oraz wyrazili swój podziw z faktu kontynuacji tradycji tego wielkiego rodu. Po uroczystoÅ›ci goÅ›cie zapoznali siÄ™ z aktualnymi problemami konserwacji zamku i jego historiÄ…, a nastÄ™pnie udali siÄ™ do Krosna, gdzie odwiedzili groby swoich przodków.
    Wieczorem po kolacji padÅ‚a deklaracja o potrzebie powtarzania uroczystoÅ›ci rodzinnych, ponieważ integrujÄ… oraz dajÄ… przykÅ‚ad nowym pokoleniom. Jednym z zaproszonych goÅ›ci byÅ‚  prof. Kazimierz Starowieyski, którego rodzina byÅ‚a ostatnim wÅ‚aÅ›cicielem zamku.
W ostatnim dniu zjazdu w kościele parafialnym w Odrzykoniu odbyła się uroczysta msza w intencji rodu Kamienieckich. W godzinach popołudniowych goście udali się do dworku szlacheckiego w Kopytowej, gdzie oficjalnie zakończono zjazd.

 

Andrzej Kołder

 

  

Podziel siÄ™: