Charakterystyka Gminy
Okolice Krosna posiadajÄ… zróżnicowany klimat. Kotlina KroÅ›nieÅ„ska, Pogórze Strzyżowsko - Dynowskie i przejÅ›ciowa strefa PÅ‚askowyżu KobylaÅ„skiego oraz Garbów Iwonicko - Rymanowskich posiadajÄ… cechy klimatu podgórskiego, zróżnicowanego w zależnoÅ›ci od poÅ‚ożenia nad poziomem morza. NajÅ‚agodniejszy wystÄ™puje w kotlinie, nieco ostrzejszy w partiach górskich. Åšrednia temperatura roku wynosi 7°C, lipca 18°C, stycznia - 2,8°C. Pierwsze przymrozki wystÄ™pujÄ… w październiku, a ostatnie w maju. Pokrywa Å›nieżna utrzymuje siÄ™ Å›rednio 70 dni. Czas wegetacyjny trwa 190 -220 dni. W Beskidzie Niskim Å›rednia temperatura roku wynosi 5,4°C, lipca 16°C, stycznia - 4,3°C. Pierwsze przymrozki wystÄ™pujÄ… już poczÄ…tkiem października, a ostatnie w poÅ‚owie maja, czasem później. Liczba dni z pokrywÄ… Å›nieżnÄ… wynosi 100 -105 dni, a czas wegetacyjny 180-190 dni.
Mimo rozwiniÄ™tego przemysÅ‚u, w rejonie Krosna nie ma zagrożeÅ„ dla Å›rodowiska. W górach nie ma przemysÅ‚u w ogóle. Walory bioklimatyczne terenu podnosi używanie gazu ziemnego, lesistość terenu i dobra przewietrzalność dolin.
KorczynÄ™ wedÅ‚ug najnowszych badaÅ„ zapoczÄ…tkowaÅ‚o osadnictwo z epoki neolitu (4500- 1 700 lat p.n.e.), o czym Å›wiadczy znaleziony grób, w którym odkryto szkielet oraz kamienny nóż.
W XIV wieku w oparciu o osadników pochodzenia niemieckiego zaÅ‚ożona zostaÅ‚a wieÅ› na prawie magdeburskim. PierwszÄ… wzmiankÄ™ odnajdujemy w dokumencie WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y z 1392 roku. Pierwotnie nazwa brzmiaÅ‚a Kotkenhaw. Potem nazwÄ™ spolszczono na Kothyna, nastÄ™pnie Kotczyna i Kotczyna Wola. Obecna nazwa pojawiÅ‚a siÄ™ w XVII wieku. Ale nie jest to jedyna próba wyjaÅ›nienia nazwy. W miejscowej tradycji utrzymuje siÄ™, że nazwa pochodzi od karczowania.