Gmina Korczyna należy do miejsc o szczególnych walorach turystycznych. ZnajdujÄ…ca siÄ™ w jej granicach najbardziej malownicza część Pogórza Dynowskiego oraz nasycona atrakcjami turystycznymi okolica Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, przyciÄ…ga tu miÅ‚oÅ›ników pieszych wÄ™drówek. PiÄ™kne krajobrazy, zabytki kultury materialnej i rezerwaty przyrody wykorzystywane sÄ… coraz częściej jako atuty gospodarcze. Turystyka staÅ‚a siÄ™ źródÅ‚em dochodu dla 13 rodzin prowadzÄ…cych gospodarstwa agroturystyczne. KilkanaÅ›cie firm produkcyjno-usÅ‚ugowych, gastronomicznych oraz gospodarstw rolnych swÄ… pracÄ™ ukierunkowuje pod potrzeby turystów.
Jest to okolica bogata w wiele ciekawych miejsc o bogatej historii i kulturze. Szczególnym bogactwem jest tu przyroda i urocze krajobrazy, zwÅ‚aszcza w jej póÅ‚nocnej części, gdzie wznoszÄ… siÄ™ zalesione, najwyższe i jednoczeÅ›nie najbardziej oryginalne partie Pogórza Dynowskiego. Walory i osobliwoÅ›ci przyrodnicze, historyczne oraz turystyczne, ich różnorodność i bogactwo pozwalajÄ… sprostać wszelkim gustom i oczekiwaniom odwiedzajÄ…cych. WiÄ™ksza część gminy znajduje siÄ™ w obrÄ™bie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. ZnajdujÄ… siÄ™ tutaj Å›cieżki przyrodnicze, które majÄ… funkcje turystyczno-edukacyjnÄ….
„Przy zamku Kamieniec” - poczÄ…tek i koniec Å›cieżki znajduje siÄ™ przy ruinach KamieÅ„ca. Czas przejÅ›cia ok. 1,5 godz. Na trasie znajduje siÄ™ 6 przystanków. Do najciekawszych obiektów na Å›cieżce zaliczyć można: niewielkÄ… jaskiniÄ™ “SmoczÄ… JamÄ™”, stanowisko czynnej ochrony pÅ‚azów, mogiÅ‚Ä™ zbiorowÄ… z 1831 r. (ofiary epidemii cholery), grupÄ™ pomników daglezji, sosnÄ™ wejmutkÄ™ oraz interesujÄ…ce gatunki roÅ›lin i zwierzÄ…t.
„Czarnorzeki – DziaÅ‚” - Å›cieżka oddalona na wschód od PrzÄ…dek ok. 1,5 km. Trasa ma ksztaÅ‚t pÄ™tli o dÅ‚ugoÅ›ci 1,5 km, 4 przystanki z tablicami informacyjnymi. Ze Å›cieżki można dojść do punktu widokowego na Dziale (516 m), z którego zachwyca przepiÄ™kny widok na Beskid Niski, DoÅ‚y Jasielsko-Sanockie oraz wiele miejscowoÅ›ci. Przy tzw. inwersji powietrza (zdarza siÄ™ to kilka razy w roku) z tego miejsca można dostrzec Wysokie Bieszczady oraz Tatry.
„Zamek Kamieniec – PrzÄ…dki” - Å›cieżka o dÅ‚ugoÅ›ci 1,5 km, Å‚Ä…czy dwie najwiÄ™ksze atrakcje Pogórza, tj. PrzÄ…dki i zamek Kamieniec. Na trasie 6 przystanków
z ciekawymi informacjami np. przyrody, lasów, prehistorii i geologii. Okolice PrzÄ…dek to jeden z najbardziej atrakcyjnych obiektów wspinaczkowych w Karpatach Polskich za wyjÄ…tkiem Tatr i Pienin. Wspinać można siÄ™ po skaÅ‚ach w sÄ…siedztwie KamieÅ„ca oraz na Å›cianie skalnej odlegÅ‚ej na wschód od PrzÄ…dek ok. 1,5 km (najbliżej dojść z parkingu przy koÅ›ciele w Czarnorzekach, ok. 300 m). SkaÅ‚y i Å›ciana wyposażone sÄ… w staÅ‚e punkty asekuracyjne - ringi. Wspinaczka w rezerwacie PrzÄ…dki jest zabroniona.
„WzdÅ‚uż potoku Morcinek” – malownicza Å›cieżka biegnÄ…ca przez malownicze tereny Korczyny, wzdÅ‚uż lewego brzegu potoku Morcinek, trasa 2,5 km dÅ‚ugoÅ›ci, prowadzÄ…ca na zamek Kamieniec. Można zobaczyć wiekowÄ… chatÄ™, stary tartak wodny, Å‚Ä…kÄ™ tzw. ostrożeniowÄ… oraz tzw. czyżnie. WystÄ™puje także osuwisko, co jest wynikiem budowy geologicznej naszych Karpat. Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie jest zbudowane z pÅ‚yt piaskowca, a w Å›rodku znajdujÄ… siÄ™ Å‚upki rozwarstwiajÄ…ce siÄ™ pod wpÅ‚ywem wody. To tzw. flisz, który powstaÅ‚ 100 mln lat temu, gdy dzisiejsze Karpaty byÅ‚y dnem oceanu. Karpaty wypiÄ™trzyÅ‚y siÄ™ 15 mln lat temu i wówczas struktura fliszu osÅ‚abÅ‚a. TworzÄ…ce siÄ™ warstwy poÅ‚amaÅ‚y siÄ™ i pozachodziÅ‚y na siebie. Od tej pory flisz pod wpÅ‚ywem obfitych opadów i powodzi osuwa siÄ™.
„Strzelnica – Sucha Góra” – Å›cieżka turystyczna o dÅ‚ugoÅ›ci 2 km przebiegajÄ…ca w niezwykle malowniczym terenie. Ma ona swój poczÄ…tek na parkingu
w Czarnorzekach obok koÅ›cioÅ‚a. Na trasie Å›cieżki oraz w niej niewielkiej odlegÅ‚oÅ›ci, zobaczymy: podziemne wyrobiska kamienia (sztolnie) bÄ™dÄ…ce miejscem hibernacji nietoperzy, dwie jaskinie erozyjno – wietrzeniowe zwane „Mohuta Szczelina” o dÅ‚ugoÅ›ci 21 m i „Jaskinia Garaż” o dÅ‚ugoÅ›ci 14 m, pomnik przyrody źródÅ‚o MieczysÅ‚aw. Åšcieżka koÅ„czy siÄ™ na szczycie Suchej Góry.
„Strzelnica – PrzÄ…dki” – Å›cieżka turystyczna od dÅ‚ugoÅ›ci 1,4 km. Prowadzi przez atrakcyjny turystycznie teren do rezerwatu przyrody - PrzÄ…dki. PoczÄ…tek Å›cieżki znajduje siÄ™ obok cerkwi z 1918 roku (obecnie koÅ›cióÅ‚ rzymskokatolicki). Ze Å›cieżki widoczna jest rozproszona zabudowa Czarnorzek oraz Å‚anowy ukÅ‚ad pól uprawnych charakterystyczny dla Pogórza.
„Wodospad Trzy wody” - Å›cieżka dÅ‚ugoÅ›ci 940 m, biegnÄ…ca przez urocze tereny Komborni - Granice Górne. Na trasie znajdujÄ… siÄ™ trzy przystanki z tablicami informacyjnymi. Przy trzeciej tablicy informacyjnej znajduje siÄ™ pomnik przyrody „Wodospad trzy wody”. PowstaÅ‚ na warstwie piaskowca w otoczeniu zwartego drzewostanu jodÅ‚owo-bukowego. Jest to jeden z nielicznych wodospadów skalnych objÄ™tych ochronÄ… prawnÄ… na terenie województwa podkarpackiego.Na szlaku znajdujÄ… siÄ™ „Zaginione skaÅ‚ki”, sÄ… to wychodnie skalne odsÅ‚aniajÄ…ce siÄ™ z warstw piaskowców ciężkowickich. Także można zobaczyć okazaÅ‚e modrzewie, sosnÄ™ czarnÄ… oraz drzewa żywicowane na których sÄ… Å›lady nacięć wykonane ostrym narzÄ™dziem.
Åšcieżka edukacyjno-ekologiczna prowadzÄ…ca do pomnika przyrody - ŹródÅ‚o siarczkowe „BogumiÅ‚a” w Komborni, ma dÅ‚ugość 42 m, szerokoÅ›ci 0,60 m. Edukacyjno-ekologiczny aspekt Å›cieżki zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty poprzez umieszczenie na trasie Å›cieżki 2 szt. tablic tematyczno- informacyjnych. ŹródeÅ‚ko wody siarczkowej znajduje siÄ™ na dziaÅ‚ce nr ewid.1217/1 w Komborni. ŹródÅ‚o o wdziÄ™cznym imieniu BogumiÅ‚a zlokalizowane jest na lewym brzegu bezimiennego cieku, należącego do zlewni potoku Malinówka (dopÅ‚ywu WisÅ‚oka). By do niego trafić trzeba w Kretówkach zjechać z trasy Rzeszów-Barwinek na zachód w kierunku Komborni, przejechać 650 m, za kapliczkÄ… otoczonÄ… czterema Å›wierkami i sÅ‚upem wysokiego napiÄ™cia skrÄ™cić w lewo w drogÄ™ utwardzonÄ…. Dalej przejść niespeÅ‚na 220 m, minąć dom o nr 548 i na wysokoÅ›ci drugiego (nr 547), po prawej, zachodniej stronie odszukać strome zejÅ›cie do źródÅ‚a. W ciÄ…gu minuty wypÅ‚ywa z niego 5 litrów wody o pH 7,4. Zawiera ona w 1 dm3 600 mg rozpuszczonych skÅ‚adników staÅ‚ych, czyli jest to tzw. akratopega. ŹródÅ‚o wyprowadza wodÄ™ siarczkowÄ… o mineralizacji 0,6 g/dm3 typu HCO3-Ca-Mg, H2S. Zawartość H2S wynosi 5,0 mg/dm3. Ze wzglÄ™du na skÅ‚ad zalicza siÄ™ do typu HCO₃-Ca-Mg+Hâ‚‚S czyli wodorowÄ™glanowo-wapniowo-magnezowego siarczkowego. Zawartość siarkowodoru wynoszÄ…ca ok. 5 mg/dm3, kwalifikuje jÄ… do wód specyficznych inaczej zwanych swoistymi.
Kolejna Å›cieżka edukacyjna w naszej gminie prowadzi do pomnika przyrody w postaci źródeÅ‚ka wody siarczkowej. ŹródÅ‚o „BartÅ‚omiej” znajduje siÄ™ w Woli Komborskiej, niespeÅ‚na 2 km od zjazdu z drogi Rzeszów-Barwinek, 70 m za szkoÅ‚Ä… podstawowÄ…. WypÅ‚ywa ze zbocza górujÄ…cego nad lewym brzegiem cieku wpadajÄ…cego dalej do potoku Rosielna (dopÅ‚ywu Stobnicy). By siÄ™ do niego dostać, trzeba przekroczyć strumieÅ„ i przejść urzÄ…dzonÄ… Å›cieżkÄ… z pÅ‚yt betonowych. Jest to źródÅ‚o zboczowe, o wydajnoÅ›ci ok. 1 dm3/min., z wodÄ… sÅ‚odkÄ… (mineralizacja 300 mg/dm3), specyficznÄ… typu HCO₃-Ca-Na+Hâ‚‚S czyli wodorowÄ™glanowo-wapniowo-sodowÄ… - siarczkowÄ…, o zawartoÅ›ci siarkowodoru mg/dm3 i pH 7,09. Woda wypÅ‚ywa z utworów wystÄ™pujÄ…cych w bezpoÅ›rednim kontakcie: warstw godulskich (gruboÅ‚awicowych piaskowców z wkÅ‚adkami popielatych oraz zielonych Å‚upków) i wyżejlegÅ‚ych warstw istebniaÅ„skich dolnych gruboÅ‚awicowe niewapniste piaskowce oraz zlepieÅ„ce z zapiaszczonymi muÅ‚owcami i iÅ‚owcami). Na drodze odpÅ‚ywu widoczny jest biaÅ‚y osad utworzony przez bakterie utleniajÄ…ce siarkowodór i kumulujÄ…ce siarkÄ™ w komórkach. Edukacyjno-ekologiczny aspekt Å›cieżki zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty poprzez umieszczenie na trasie Å›cieżki 2 szt. tablic tematyczno- informacyjnych.
Także znajdują się szlaki turystyczne:
• zielony: ze Strzyżowa do Brzeżanki (2 godz.) – Bonarówka (2 godz.) – Czarny DziaÅ‚ (1,5 godz.) – WÄ™glówka (0,5 godz.) – Królewska Góra (1,5 godz.) – Kamieniec (0,75 godz.) – Krosno (1,5 godz.); szlak ten biegnie dalej do Dukli;
• niebieski: z DÄ™bicy – Góra CheÅ‚m (7 godz.) – WiÅ›niowa (2 godz.) – Spalona Góra (2,5 godz.) – Rzepnik (1,5 godz.) – Królewska Góra (2,5 godz.) – Kamieniec (0,75 godz.);
• czarny: zaczyna siÄ™ w grzbietowych partiach Czarnego DziaÅ‚u i dalej biegnie na poÅ‚udnie do KamieÅ„ca; Czarny DziaÅ‚ – WÄ™glówka (1 godz.) – Czarnorzeki (1,25 godz.) – Kamieniec (0,5 godz.).