Potężna kamieniecka warownia leży na dawnym szlaku handlowym Å‚Ä…czÄ…cym PolskÄ™ z WÄ™grami. PowstaÅ‚a za czasów Kazimierza Wielkiego i w 1348 roku, jak podajÄ… źródÅ‚a, stanowiÅ‚a wÅ‚asność królewskÄ…. Pod koniec XIV w. WÅ‚adysÅ‚aw JagieÅ‚Å‚o przekazaÅ‚ zamek swemu rycerzowi Klemensowi z Moskorzewa za mÄ™stwo w wojnie z Krzyżakami. Od rycerza tego, pana na KamieÅ„cu, wziÄ…Å‚ swój poczÄ…tek ród Kamienieckich.
Gotycki zamek wzniesiony na samym szczycie wzgórza (obecnie zamek górny) zostaÅ‚ rozbudowany w poÅ‚owie XV w. — dobudowano wówczas część zamku poÅ‚ożonÄ… nieco niżej, tzw. zamek dolny. W 1530 roku borykajÄ…cy siÄ™ z kÅ‚opotami finansowymi Kamienieccy sprzedali tÄ™ część rezydencji Sewerynowi Bonerowi, gÅ‚ównemu bankierowi Zygmunta I. Z czasem, jako wiano, staÅ‚a siÄ™ ona wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Firlejów. Zamek górny pozostaÅ‚ w rÄ™kach Kamienieckich do 1601 r., kiedy to nabyli go Skotniccy. Te dwa rody (Skotniccy i Firlejowie) nie potrafiÅ‚y żyć ze sobÄ… w zgodzie. Spór o mur graniczny, studniÄ™, kaplicÄ™ i pola uprawne trwaÅ‚ przez wiele lat, aż… zakoÅ„czyÅ‚ go Å›lub MikoÅ‚aja Firleja z ZofiÄ… SkotnickÄ…. Po latach nasz znakomity komediopisarz hr. Aleksander Fredro wykorzystaÅ‚ wÄ…tki sÄ…siedzkich swarów do napisania “Zemsty” - rody staÅ‚y siÄ™ bohaterami literackimi, a mur graniczny istnieje do dziÅ› jako turystyczna atrakcja. W niedÅ‚ugim czasie po tych wydarzeniach, zamek, który przybraÅ‚ renesansowy charakter, straciÅ‚ swojÄ… Å›wietność.
W 1657 r. wojska Rakoczego zdobyÅ‚y warowniÄ™, niszczÄ…c jÄ… do tego stopnia, że nigdy nie zostaÅ‚a w caÅ‚oÅ›ci odbudowana. Po Firlejach drogÄ… spadku zamek w częściach przechodziÅ‚ w posiadanie coraz to innych rodzin, m.in. hrabiego JabÅ‚onowskiego, z którego córkÄ… ożeniÅ‚ siÄ™ A. Fredro, stajÄ…c siÄ™ panem na KamieÅ„cu, a nastÄ™pnie hr. StanisÅ‚awa Szeptyckiego, wnuka Fredry. W XVIII w. Kamieniec już nie byÅ‚ zamieszkany, pozostaÅ‚y po nim tylko romantyczne ruiny. Obecnie zabezpieczone ruiny stanowiÄ… barwnÄ… atrakcjÄ™ turystycznÄ… okolic Krosna. W zrekonstruowanej części zamku dziaÅ‚a zaÅ› skromne muzeum zamkowe urzÄ…dzone przez Andrzeja KoÅ‚dera, pasjonata zamku i kolekcjonera. Muzeum
Zamkowe powstaÅ‚o w 1995 roku w dwóch wyremontowanych pomieszczeniach. PoczÄ…tkowo eksponowane byÅ‚y pamiÄ…tki z regionu oraz etnografia.
Obecnie militaria i przedmioty zwiÄ…zane z kolejnymi wÅ‚aÅ›cicielami zamku. Do najciekawszych należą: portrety Aleksandra Fredry, Anny Szeptyckiej, XIV wieczny herb z drzwi zamkowych, miecz z przeÅ‚omu XIV i XV wieku. Niektóre z militariów pochodzÄ… z dawnego arsenaÅ‚u zamkowego. PozostaÅ‚oÅ›ci KamieÅ„ca z pewnoÅ›ciÄ… dla wielu pozostanÄ… źródÅ‚em natchnienia i obiektem wspomnieÅ„ o latach Å›wietnoÅ›ci dawnej Rzeczypospolitej.