AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwystawa-beaty-szajny&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

23-10-2015Wystawa Beaty Szajny

Do 8 listopada br. czynna jest wystawa Beaty Szajny "Zatopione w Szkle". Projekty artystki obejrzeć można w galerii GOK w Korczynie (Dwór Szeptyckich).

Kontakt w sprawie rezerwacji terminów:

tel. 13 43 543 84, kom. 502 420 831, e-mail: gok@korczyna.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Wernisaż wystawy odbył sie w dniu 22 października br.

Beata Szajna pochodzi z Krościenka Wyżnego. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni rysunku pod kierunkiem profesor UR Doroty Jajko-Sankowskiej. Od kilkunastu lat jest projektantką Krośnieńskich Hut Szkła.
W swej twórczości artystka szuka inspiracji w świecie przyrody, jej naturalnej ekspresji i bogactwie form. Połączenie koloru, przejrzystości i światła określa materialność i niematerialność otaczającego świata. Nieprzemijające zafascynowanie naturą pozwala artystce tworzyć obrazy pełne światła, koloru i ciekawych efektów. Niewyczerpane bogactwo przyrody sprawia, że artystka w nieskończoność czerpie z niej nowe pomysły, odkrywa świeże palety barw, dostrzega ulotność chwili i w artystyczny sposób zatrzymuje je w zastygającym szkle.
Szkło to bogactwo  inspiracji, to magiczny świat iluzji światła przenikającego szklane płaszczyzny, to wędrówka w głębiny szklanych przestrzeni. Szklana materia fascynuje lekkością, przejrzystością i magiczną zdolnością ujarzmiania światła i przestrzeni. Nieprzemijające zafascynowanie szkłem pozwala artystce tworzyć kolekcje pełne światła, koloru i ciekawych efektów. Magia szkła, to piękno samo w sobie, to ulotne chwile tworzenia zaklęte w zastygającej materii szklanej. To co urzekło artystkę to fascynujące oblicze szkła, jego niezaprzeczalny urok, żar, przejrzystość i blask. Bywa gorące jak ogień i zimne jak lód. Można  rozdmuchać je jak bańkę mydlaną, lśniącą i buchającą  nieprawdopodobnym żarem. Szklane powierzchnie, gładkie i lśniące, światło przechodzące przezeń, odbite od otoczenia ukazuje zadziwiający, zniekształcony świat.
Szklana materia i jej zadziwiające  właściwości od najstarszych wieków wzbudzają ludzką ciekawość. Szkło dzięki swej naturze jest zarazem niezwykle kruche i delikatne, a równocześnie potrafi być niewiarygodnie trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Ta dwupostaciowość struktury szklanej widoczna jest również w kwestii estetycznej, często bowiem zachwyca swą niespotykaną formą i barwą, lecz równocześnie niewielki  kawałek szkła  o ostrej krawędzi może niebezpiecznie zranić. Szkło powstaje z ziaren piasku, a dzięki procesom technologicznym zmienia się w plastyczną, rozgrzaną do czerwoności masę szklaną. Zjawisko to jest czymś metafizycznym, niezwykłym, a samo formowanie szklanej materii zachwyca swą widowiskowością. Bezkształtna, ognista masa zastyga w kruchą materię: czasem gładką i lśniącą, a czasem matową i chropowatą.
Zamierzeniem projektantki jest wprowadzenie widza w tajemniczy świat szklanych form, baśniową krainę stworzoną z niepozornych ziarenek białego piasku, który zamieniony w szklaną masę oczarowuje swoją nieokiełznaną naturą. Artystka udowadnia, że szklane przedmioty nie muszą być tylko bezdusznymi, zimnymi formami, ale także pięknem samym w sobie, które cieszy i sprawia radość.

Szkło łączy w sobie żywioł ziemi, ognia i powietrza, co w zetknięciu z żywiołem artystycznym projektantki, jej wyobraźnią i temperamentem może przynieść zaskakujące efekty i doznania estetyczne zawarte w szklanych formach. Poprzez godzenie ze sobą tych wszystkich żywiołów powstała wystawa zatytułowaną  „Zatopione w szkle”
Szkło jako tworzywo w trójwymiarowych przedmiotach ukazuje ich niezwykłe, nierealne wnętrze, tworzy jakby czwarty wymiar. Prace wykonane w szkle charakteryzują się prostym, nowoczesnym kształtem, są wśród nich formy wzbogacone różnego rodzaju  barwnymi  i bezbarwnymi aplikacjami, w niektórych realizacjach zostały zastosowane  zdobienia hutnicze np „cracle” w postaci efektownie spękanej powierzchni szkła lub tzw. „soda” efekt  zatopionych pęcherzyków powietrza. Wszystkie te  formy szklane idealnie komponują się w nowoczesnych wnętrzach dodając im blasku, światła i niepowtarzalnego uroku, nastroju.

W swej twórczości artystka chętnie sięga także po akwarele, pastele i farby olejne, co zaowocowało już wieloma wystawami w dziedzinie rysunku, malarstwa i szkła:

-wystawa szkła i rysunku „Klimaty Karpackie” w Krośnie –(2010)
-wystawa w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (2010) w Krośnie, gdzie został zaprezentowany cykl prac zatytułowany „Zatopione w błękit” obejmujący prace wykonane w szkle i rysunku.
 - wystawa szkła i malarstwa w Royal Hall w Krośnie (2011)
- wystawa prac podyplomowych w Galerii Miejskiej Rzeszów (2012)
- wystawa zatytułowana „Powietrze, ogień, woda, ziemia” obejmująca prace wykonane w rysunku i szkle w Galerii Pomarańczowej w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza  w  Krośnie (2012),
- wystawa prac w galerii Muzeum Miejskiego w Stropkovie na Słowacji
 - wystawa prac rysunkowych i malarskich w Iwoniczu (2014)
 - III NAGRODA w XVI Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. Mariana Strońskiego „Ściana Wschodnia” Rzeszów 2014 za „Zamkowy świt” i „Korczyński sad” -WDK w Rzeszowie
- III NAGRODA w XVII Międzywojewódzkiej Wystawie Akwareli im. Mariana Strońskiego „Ściana Wschodnia” Rzeszów 2015 za „Kwitnący korczyński sad” i „W korczyńskim sadzie” - WDK w Rzeszowie
Prace artystki w szkle prezentowane były na wielu ekspozycjach krajowych i zagranicznych:  
- stała ekspozycja szkła w Muzeum Okręgowym w Krośnie,
- Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
- wystawa „Made in Poland” w Muzeum Sztuki Użytkowej we Frankfurcie 2004 - (zastaw szkła ADEO)
-- TABLEWARE -international -2005r. – ( zestaw szkła LINEA )
- Instytut Kultury Polskiej w Wiedniu 2004-2005
- wystawa nowoczesnego wzornictwa Podkarpackich Hut Szkła”FORMA 2006” w Muzeum Okręgowym w Krośnie  (zastaw RILA,ORIS,ORIS V,SPHARE,AGNI)
- wystawa DESIGN.PL 2006 (zestaw szkła SPHERE)
- nominacja zastawu szkła ADEO Międzynarodowa Wystawa FROM EXPERIMENT OF PRODUCT 2007 w Muzeum Triennale w Mediolanie.
-wystawa szkła „Made In Poland” 2007 w Berlinie „Designmai” prezentowana również we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu.
  - kolekcja szkła „ORBITY” Galeria Trend Show  2014 we Frankfurcie jako przykład stylu STRIKING MIND.
- NAGRODA ZŁOTE WILLE 2014 za zestaw szkła artystycznego „MOLY” w  Warszawie
-  kolekcja szkła „FUTURE” Galeria Trend Show  2015 we Frankfurcie
- Wyróżnienie DOBRY DESIGN 2015 za karafkę z kolekcji „VINOTECA” Centrum Dobrego Designu w Warszawie.
Wazon SAMARA stał się tzw. KAMIENIEM MILOWYM Krośnieńskich Hut Szkła jako jeden z najpopularniejszych i najliczniej sprzedawanych w pierwszym dziesięcioleciu XXI w.  

Prace tworzące cykl „Zatrzymane barwy” to malowane ze swobodą i temperamentem, utrzymane na pograniczu abstrakcji pejzaże, które zwracają uwagę niezwykłością kolorystyczną. Takie zestawienia kolorów, wpływają nie tylko na ekspresję kompozycji, ale również nadają im specyficzny klimat. Barwne obrazy to dla artystki swoiste artystyczne podróże w najwrażliwsze zakątki ludzkiej natury, to jakby barwne pejzaże duszy, to świadectwo, manifestacja wewnętrznego człowieka, zapis energii towarzyszącej przeżyciom, emocjom, uczuciom. Wszystkie obrazy są takim osobistym przekazem myśli i odczuć,  pokazaniem sposobu patrzenia na świat i siebie. Wrażliwość i artystyczne spojrzenie pozwala dostrzec w drugim człowieku jego barwy duszy, pozwala poznać jego wewnętrzny obraz jako barwny  pejzaż pełen osobliwego nastroju, klimatu i tajemnicy.
Pastele są jak utkany z kolorów barwny rysunek. Linie tworzą jakby pajęczynę  z kolorowych kresek.. Subtelne pociągnięcia pastelą tworzą miejscami gęsty rysunek przechodzący w plamę barwną. Istnieją miejsca, gdzie kolory delikatnie rozmywają się i przenikają tworząc subtelny linearny efekt. . Miejscami zaś  bieg linii staje się gwałtowny, dynamiczny, ekspresyjny, tworzy wyraźny kontur lub rozlewa się w  mocno nasyconą plamę barwną. Rysunek linii wówczas jest mocny i wyrazisty, jednolicie pokrywa się z plamami barwnymi. Innym razem zaś istnieje odrębnie i tworzy szkieletowy kontur.
Akwarele to przenikające się plamy barwne, tworzące bezmiar zaskakujących efektów. Kolejne warstwy koloru nakładane laserunkowo kreują malarskie pejzaże, pozwalają uchwycić niepowtarzalny obraz zjawisk zachodzących w ludzkiej naturze, w ludzkich uczuciach, ich natężenie, siłę i piękno. Tkanka plamy koloru tworzy fakturę delikatnych, przejrzystych powierzchni, co sprawia wrażenie iluzji przestrzeni. Zjawiskowość  barwnych struktur powstających w czasie tworzenia akwarelowych i pastelowych obrazów to prawdziwa radość i artystyczna ekscytacja.

Podziel się: