AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwycinka-drzew-i-krzewow-nowe-zasady-obowiazujace-od-17-czerwca-2017-r&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

28-06-2017Wycinka drzew i krzewów – nowe zasady obowiązujące od 17 czerwca 2017 r.

Zgodnie ze zmianami jakie wprowadziła ustawa z dnia 11.05.2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. poz. 1074), od 17 czerwca 2017 r. został wprowadzony obowiązek zgłaszania wycinki drzew, zgodnie z poniższymi wytycznymi:

JeÅ›li obwód pnia na wysokoÅ›ci 5 cm przekracza:

1) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

2) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

3) 50 cm – w przypadku pozostaÅ‚ych gatunków drzew,

i drzewo rośnie na nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej i jest usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

ZgÅ‚oszenie należy zÅ‚ożyć do odpowiedniego organu (wójt, burmistrz, prezydent miasta) i musi ono zawierać imiÄ™ i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomoÅ›ci, z której drzewo ma być usuniÄ™te, oraz rysunek albo mapkÄ™ okreÅ›lajÄ…cÄ… usytuowanie drzewa na nieruchomoÅ›ci.

W terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia gminny urzędnik dokona oględzin w celu ustalenia nazwy gatunku drzewa, obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo:

a) posiada kilka pni – obwodu każdego z tych pni,

b) nie posiada pnia – obwodu pnia poniżej korony drzewa.

Po dokonaniu oglÄ™dzin organ może w terminie 14 dni, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. UsuniÄ™cie drzewa może nastÄ…pić, jeżeli organ nie wniósÅ‚ sprzeciwu w tym terminie. Ustawa okreÅ›la, że za dzieÅ„ wniesienia sprzeciwu uznaje siÄ™ dzieÅ„ nadania decyzji administracyjnej w placówce pocztowej albo dzieÅ„ wprowadzenia do systemu teleinformatycznego. Ponadto, przed upÅ‚ywem 14-dniowego terminu do wniesienia sprzeciwu, możliwe bÄ™dzie ubieganie siÄ™ o wydanie zaÅ›wiadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaÅ›wiadczenia wyÅ‚Ä…cza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia do usuniÄ™cia drzewa.

Nowelizacja wprowadza jeszcze jeden ważny termin - po dokonaniu zgÅ‚oszenia nie można za dÅ‚ugo zwlekać z usuniÄ™ciem drzewa. W przypadku bowiem nieusuniÄ™cia drzewa przed upÅ‚ywem 6 miesiÄ™cy od oglÄ™dzin konieczne bÄ™dzie ponowne dokonanie zgÅ‚oszenia i caÅ‚a procedura bÄ™dzie musiaÅ‚a zostać powtórzona.

Ponadto osoby fizyczne, które usunęły drzewa na cele niezwiÄ…zane z prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, muszÄ… pamiÄ™tać o tym, że jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oglÄ™dzin wystÄ…piono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowÄ™, a budowa ta ma zwiÄ…zek z prowadzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i bÄ™dzie realizowana na części nieruchomoÅ›ci, na której rosÅ‚o usuniÄ™te drzewo, organ – wójt, burmistrz lub prezydent miasta, uwzglÄ™dniajÄ…c dane ustalone na podstawie oglÄ™dzin, nakÅ‚ada na wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci, w drodze decyzji administracyjnej, obowiÄ…zek uiszczenia opÅ‚aty za usuniÄ™cie drzewa.

Jeżeli chodzi o pozostaÅ‚e podmioty to należy pamiÄ™tać, że nadal obowiÄ…zuje konieczność uzyskania zezwolenia na usuniÄ™cie drzew, których obwód pnia na wysokoÅ›ci 5 cm przekracza:

1) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,

2) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

3) 50 cm – w przypadku pozostaÅ‚ych gatunków drzew.

Niezależnie od tego jakie drzewa sÄ… usuwane i przez jaki podmiot, w każdym przypadku należy siÄ™ upewnić czy wycinka nie narusza zakazów wobec dziko wystÄ™pujÄ…cych gatunków zwierzÄ…t, roÅ›lin i grzybów objÄ™tych ochronÄ… a także czy na danym terenie wystÄ™puje obszar chroniony i czy nie bÄ™dÄ… naruszane obowiÄ…zujÄ…ce na nim zakazy.

 

Do pobrania:

1) Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa

Podziel siÄ™: