01-01-1970Wnioski o przyznanie płatności dla rolników w roku 2010
Od roku 2010 rolnicy ubiegajÄ…cy siÄ™ o przyznanie pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich, pomocy finansowej z tytuÅ‚u wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), pÅ‚atnoÅ›ci z tytuÅ‚u realizacji przedsiÄ™wzięć rolnoÅ›rodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierzÄ…t (PROW 2004-2006) oraz pÅ‚atnoÅ›ci rolnoÅ›rodowiskowej (PROW 2007-2013), bÄ™dÄ… mogli ubiegać siÄ™ o nie na jednym, wspólnym formularzu wniosku. Wprowadzenie jednego formularza wniosku dla 10 różnych rodzajów pÅ‚atnoÅ›ci znosi obowiÄ…zek wielokrotnego podawania tych samych danych. Dla rolników, którzy ubiegajÄ… siÄ™ o pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednie lub pÅ‚atnoÅ›ci ONW nic siÄ™ nie zmieni. Do 15 marca 2010 roku wszyscy rolnicy otrzymajÄ… wstÄ™pnie wypeÅ‚nione wnioski również w części dotyczÄ…cej dziaÅ‚ek rolnych. Wnioski wraz z materiaÅ‚ami graficznymi można skÅ‚adać od 15 marca do 17 maja 2010 roku. Ostateczny termin skÅ‚adania wniosków mija 11 czerwca, z zastrzeżeniem, że pÅ‚atność bÄ™dzie obniżona o 1% za każdy dzieÅ„ roboczy opóźnienia.
Od 2010 roku, w zasadach przyznawania pÅ‚atnoÅ›ci w ramach systemów wsparcia bezpoÅ›redniego także zaszÅ‚y zmiany. I tak rolnikom uprawiajÄ…cym zagajniki drzew o krótkiej rotacji jak: brzoza, topola, robinia akacjowa, wierzba, bÄ™dÄ… przysÅ‚ugiwaÅ‚y jednolite pÅ‚atnoÅ›ci obszarowe. MuszÄ… jednak pamiÄ™tać, aby zadeklarować we wnioskach o dopÅ‚aty bezpoÅ›rednie tak wykorzystywane grunty, jako odrÄ™bne dziaÅ‚ki rolne. Inna ważna zmiana dotyczy krajowych uzupeÅ‚niajÄ…cych pÅ‚atnoÅ›ci obszarowych (UPO). BÄ™dÄ… one przysÅ‚ugiwaÅ‚y do powierzchni, na których nie prowadzi siÄ™ żadnej uprawy, jeżeli grunty te bÄ™dÄ… utrzymywane w dobrej kulturze rolnej. Dotychczas do takich gruntów przysÅ‚ugiwaÅ‚a jedynie jednolita pÅ‚atność obszarowa.
Rolnicy, którym przysÅ‚uguje jednolita pÅ‚atność obszarowa, od 2010 roku mogÄ… ubiegać siÄ™ o nowe rodzaje wsparcia specjalnego: pÅ‚atność obszarowÄ… do powierzchni upraw strÄ…czkowych i motylkowych drobnonasiennych oraz pÅ‚atność do krów i owiec.
PÅ‚atność do krów przysÅ‚uguje rolnikom z 5 województw: lubelskiego, maÅ‚opolskiego, podkarpackiego, Å›wiÄ™tokrzyskiego i Å›lÄ…skiego. Przyznawana bÄ™dzie wÅ‚aÅ›cicielom max. 10 krów w wieku, co najmniej 36 miesiÄ™cy.
PÅ‚atność do owiec przysÅ‚uguje rolnikom z województw: podkarpackiego, maÅ‚opolskiego, Å›lÄ…skiego i dolnoÅ›lÄ…skiego. Rolnik ubiegajÄ…cy siÄ™ o taki rodzaj wsparcia specjalnego musi posiadać na dzieÅ„ 31 maja 2010 r. co najmniej 10 maciorek powyżej 18 miesiÄ™cy.
Zarówno krowy jak i owce muszÄ… być zarejestrowane w siedzibie stada w danym województwie, muszÄ… być zgÅ‚oszone do rejestru zwierzÄ…t gospodarskich ARiMR oraz odpowiednio oznakowane.
Na skutek uchylenia unijnych przepisów, od 2010 roku nie bÄ™dÄ… przyznawane pÅ‚atnoÅ›ci do upraw roÅ›lin energetycznych, a w zwiÄ…zku ze zniesieniem tych dopÅ‚at nie bÄ™dzie też przyznawana pomoc do rzepaku.
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, od 2010 r. nie będą przyznawane także krajowe płatności uzupełniające do powierzchni uprawy chmielu w danym roku związanej z produkcją. Pozostaną jedynie tzw. historyczne dopłaty do powierzchni upraw chmielu.
Więcej informacji na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl.
Biuro Powiatowe w Krośnie
Ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno