AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwilk-lub-niedzwiedz-pod-domem-co-robic&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

25-02-2019Wilk lub niedźwiedź pod domem. Co robić?

Województwo podkarpackie poszczycić siÄ™ może najwiÄ™kszymi populacjami wilka i niedźwiedzia. Ich wystÄ™powanie koncentruje siÄ™ gÅ‚ównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tymi gatunkami nie należy do rzadkoÅ›ci. Wilk, zwierzÄ™ niegdyÅ› pospolite na terenie Polski, w drugiej poÅ‚owie XX wieku znalazÅ‚ siÄ™ w naszym kraju na granicy wyginiÄ™cia. Uznawany za szkodnika zabijajÄ…cego zwierzÄ™ta gospodarskie i Å‚owne oraz potencjalne zagrożenie dla ludzi, wilk byÅ‚ przez stulecia sukcesywnie tÄ™piony. Od poÅ‚owy lat 50-tych XX wieku za zabicie wilka wypÅ‚acane byÅ‚y nawet nagrody. Kiedy w 1975 r. nagrody zostaÅ‚y zniesione, okazaÅ‚o siÄ™, że w Polsce - wedÅ‚ug różnych szacunków - na wolnoÅ›ci pozostaÅ‚o zaledwie kilkadziesiÄ…t do stu osobników tego gatunku. DziÄ™ki objÄ™ciu w 1998 r., wilka ochronÄ… gatunkowÄ… jego populacja w naszym kraju odradza siÄ™. ZwierzÄ™ta te stopniowo powracajÄ… na siedliska, z których zostaÅ‚y w przeszÅ‚oÅ›ci przez czÅ‚owieka wyeliminowane, Coraz częściej niestety pojawiajÄ… siÄ™ w pobliżu zabudowaÅ„ ludzkich. PrzyczynÄ… tego jest niestety Å‚atwo dostÄ™pna baza pokarmowa (gÅ‚ównie niezabezpieczone Å›mietniki i kompostowniki). W wielu przypadkach odpowiednie zabezpieczenie takich miejsc ogranicza sytuacje konfliktowe, jednak problemu nie należy bagatelizować, bo zjawisko synantropizacji jest realnym zagrożeniem zarówno dla czÅ‚owieka jak również samych zwierzÄ…t.

Odrodzenie populacji wilka jest szczególnie dużym wyzwaniem dla hodowców prowadzÄ…cych wypas zwierzÄ…t, zwÅ‚aszcza w sÄ…siedztwie kompleksów leÅ›nych. ZwierzÄ™ta pozostawione na pastwiskach oddalonych od zabudowaÅ„ mogÄ… stać siÄ™ Å‚atwym celem dla drapieżników. Na terenach na których stwierdzono obecność wilków hodowcy chcÄ…cy spać spokojnie powinni zapewnić swoim zwierzÄ™tom wÅ‚aÅ›ciwÄ… opiekÄ™ i specjalne zabezpieczenia.

Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczania zwierzÄ…t gospodarskich i hodowlanych sÄ… tzw. fladry, czyli kawaÅ‚ki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiaÅ‚u o wymiarach 10x40 cm, ponaszywane na dość cienki lecz mocny sznurek co 30-40 cm. Należy je rozwiesić wokóÅ‚ pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemiÄ™ żerdziach, w taki sposób, by dolne krawÄ™dzie materiaÅ‚u, znajdowaÅ‚y siÄ™ okoÅ‚o 15 cm nad powierzchniÄ… gruntu i mogÅ‚y swobodnie powiewać na wietrze. InnÄ… metodÄ… stosowanÄ… w wielu gospodarstwach sÄ… tzw. pastuchy elektryczne - ogrodzenie w formie dwóch lub trzech przeciÄ…gniÄ™tych równolegle drutów, z których najwyższy znajduje siÄ™ na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 1 m. Wilki odstraszane sÄ… od pastucha impulsami elektrycznymi. OchronÄ™ mogÄ… też stanowić zagrody zbudowane z siatki o wysokoÅ›ci powyżej 2 m, wkopanej na minimum 0,5 m w gÅ‚Ä…b ziemi. Jeszcze innym skutecznym sposobem ochrony stada przez atakami drapieżników jest wykorzystanie odpowiednio wyszkolonych psów pasterskich.

Pomimo, że incydentów realnie zagrażajÄ…cych zdrowiu i życiu ludzi byÅ‚o niewiele, to widok dużego drapieżnika w pobliżu domów budzi uzasadniony niepokój i obawy wÅ›ród lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci. Kogo powiadomić o takiej sytuacji?

Wszelkie przypadki pojawienia siÄ™ wilków i innych dużych zwierzÄ…t chronionych na terenach zamieszkaÅ‚ych, które mogÄ… stanowić niebezpieczeÅ„stwo, powinny być niezwÅ‚ocznie zgÅ‚aszane bezpoÅ›rednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia dziaÅ‚ania lub do najbliższego komisariatu policji. ObowiÄ…zek ten wynika z zapisów w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorzÄ…dzie gminnym, zgodnie z którym zadaÅ„ wÅ‚asnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym sprawy zwiÄ…zane z utrzymaniem porzÄ…dku publicznego i bezpieczeÅ„stwa obywateli.

W przypadku poÅ›redniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia GDOÅš na pÅ‚oszenie i niepokojenie lub odÅ‚ów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska na zabicie zwierzÄ™cia. W sytuacjach naprawdÄ™ pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykÅ‚ym, tj, pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej.

Natomiast do Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie (WydziaÅ‚ Spraw Terenowych I w KroÅ›nie), należy zgÅ‚aszać przypadki stwierdzonych szkód wyrzÄ…dzonych przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry. Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami z zakresu ochrony przyrody za straty wyrzÄ…dzone przez wilki, m.in. w pogÅ‚owiu zwierzÄ…t gospodarskich, przysÅ‚uguje odszkodowanie. W takiej sytuacji konieczne jest zabezpieczenie martwego bydÅ‚a i wszelkich Å›ladów zdarzenia oraz bezzwÅ‚oczny kontakt z wÅ‚aÅ›ciwÄ… miejscowo regionalnÄ… dyrekcjÄ… ochrony Å›rodowiska oraz lekarzem weterynarii, który okreÅ›li prawdopodobnÄ… przyczynÄ™, przybliżony czas zgonu i rodzaj poniesionych obrażeÅ„. Nie należy uprzÄ…tać zagryzionego zwierzÄ™cia przed przybyciem komisji szacujÄ…cej szkodÄ™. Poszkodowany powinien zÅ‚ożyć wniosek o odszkodowanie wraz z kopiÄ… dokumentacji hodowlanej, oÅ›wiadczenie, że zwierzÄ™ bÄ™dÄ…ce przedmiotem straty jest jego wÅ‚asnoÅ›ciÄ… oraz zaÅ›wiadczenie o zgonie wydane przez wÅ‚aÅ›ciwego miejscowo lekarza weterynarii. Warto podkreÅ›lić, że odszkodowanie nie przysÅ‚uguje, jeżeli od zachodu do wschodu sÅ‚oÅ„ca zwierzÄ™ pozostawaÅ‚o bez bezpoÅ›redniej opieki.

W zwiÄ…zku z coraz częściej zgÅ‚aszanymi przypadkami podchodzenia wilków i niedźwiedzi w pobliże zabudowy ludzkiej, na podstawie materiaÅ‚ów Generalnej Dyrekcji Ochrony Åšrodowiska, zostaÅ‚y opracowane schematy procedur postÄ™powania w przypadku sytuacji konfliktowych, powodowanych przez dzikie zwierzÄ™ta chronione.

 

Instrukcja do pobrania 

Zalecenia w przypadku spotkania

 

Podziel siÄ™: