AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fw-korczynie-odslonieto-obelisk-upamietniajacy-zydow&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

28-11-2016W Korczynie odsłonięto obelisk upamiętniający Żydów.

Nie masz prawa żyć. ObojÄ™tnie czy jesteÅ› narodzony czy nienarodzony. Czy jesteÅ› kobietÄ… czy mężczyznÄ…. Czy jesteÅ› dzieckiem, czÅ‚owiekiem dorosÅ‚ym, czy w starszym wieku. JesteÅ› skazany na Å›mierć bo masz na imiÄ™ Rachela czy Salomon. Bo nosisz na gÅ‚owie jarmuÅ‚kÄ™ a na piersi gwiazdÄ™ Dawida. Bo modlisz siÄ™ w synagodze i jesteÅ› czÅ‚onkiem „Narodu Wybranego” (jak to brzmi gorzko w tym kontekÅ›cie). Taki wyrok zostaÅ‚ wydany na Ciebie.
Daleko stÄ…d zebrali siÄ™ zbrodniarze pod przywództwem czÅ‚owieka, który uznaÅ‚, że Å»ydzi sÄ… przyczynÄ… wszelkiego zÅ‚a na Å›wiecie i odmówili caÅ‚emu żydowskiemu narodowi prawa do tego co dzisiaj okreÅ›la siÄ™ jako niezbywalne prawo czÅ‚owieka, prawa do życia.
Nazwali ten wyrok „Ostatecznym rozwiÄ…zaniem kwestii żydowskiej”.  Ofiarami tego wyroku stali siÄ™ również nasi wspóÅ‚mieszkaÅ„cy Å»ydzi. Å»yli wÅ›ród nas na dobre i na zÅ‚e. Może w chwilach szczęśliwych dla siebie myÅ›leli, że korczyÅ„ska ziemia jest wÅ‚aÅ›nie ich ZiemiÄ… ObiecanÄ….
PowstaÅ‚a inicjatywa spoÅ‚eczna upamiÄ™tnienia naszych obywateli wyznania Mojżeszowego, których Papież Polak nazwaÅ‚ „naszymi starszymi braćmi w wierze”.
SpoÅ‚eczny komitet, z inicjatywy którego postawiono obelisk utworzyli: Andrzej BogusÅ‚aw Gazda, Jan Stachyrak, Tadeusz Wojnar oraz Andrzej Gazda. Od poczÄ…tku inicjatywÄ™ wspieraÅ‚ wójt gminy Jan Zych.
ZastanawialiÅ›my siÄ™ w jakiej formie zrealizować to upamiÄ™tnienie. Jest wprawdzie w Korczynie cmentarz żydowski tzw. Okopisko ale jest on poÅ‚ożony na Burkocie i wielu mieszkaÅ„ców zwÅ‚aszcza mÅ‚odych o nim nie wie. ChcieliÅ›my to zrobić w miejscu dostÄ™pnym dla naszych mieszkaÅ„ców i ostatecznie wybrano miejsce przy starym cmentarzu.
WybraliÅ›my w kamienioÅ‚omie koÅ‚o Baligrodu kamieÅ„, który przypomina macewÄ™ tj. żydowski kamieÅ„ nagrobny. ZostaÅ‚ przywieziony, ustawiony oraz opatrzony wÅ‚aÅ›ciwym napisem.

27 listopada br. odbyÅ‚o siÄ™ uroczystość odsÅ‚oniÄ™cia obelisku, która poprzedzona zostaÅ‚a prelekcjÄ… dr hab. Elżbiety RÄ…czy, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat historii Å»ydów w Korczynie i Powiecie KroÅ›nieÅ„skim. Prelekcja odbyÅ‚a siÄ™ w Gminnym OÅ›rodku Kultury – Dworze Szeptyckich w Korczynie. Niezwykle treÅ›ciwa oparta na wÅ‚asnych badaniach i przemyÅ›leniach prelekcja Pani Profesor wzbudziÅ‚a duże zainteresowanie sÅ‚uchaczy. Wielu - zwÅ‚aszcza mÅ‚odszych wzbogaciÅ‚o swojÄ… wiedzÄ™ o Å»ydach w Korczynie i okolicznych miejscowoÅ›ciach. BÄ™dzie to zapewne impulsem do wÅ‚asnych przemyÅ›leÅ„ i poszukiwania stosownych lektur przez obecnych na prelekcji. WywiÄ…zaÅ‚a siÄ™ ożywiona dyskusja. OdpowiadajÄ…c na pytania i uwagi sÅ‚uchaczy, Pani Profesor przedstawiÅ‚a również przykÅ‚ady udzielania pomocy Å»ydom w czasie zagÅ‚ady pomimo zagrożeÅ„ jakie to za sobÄ… niosÅ‚o. Obecni na spotkaniu byli przedstawiciele Rodziny PudÅ‚ów, zaprezentowali odznaczenie Instytutu Yad Vashem otrzymane za pomoc Å»ydom. ByÅ‚y również przykÅ‚ady postaw negatywnych. Przedstawione zostaÅ‚y one na tle skomplikowanych stosunków polsko – żydowsko - ukraiÅ„skich tak w czasie okupacji jaki po wojnie. W podziÄ™kowaniu za niezwykÅ‚Ä… lekcjÄ™ historii Pani Profesor otrzymaÅ‚a postać korczyÅ„skiego Å»yda, wyrzeźbionÄ… przez Jana Stachyraka.
Po prelekcji zebrani przeszli na Stary Cmentarz pod obelisk, który uroczyÅ›cie odsÅ‚onili: Jan Zych – wójt gminy Korczyna, Andrzej Gazda – przedstawiciel spoÅ‚ecznego komitetu oraz dr hab. Elżbieta RÄ…czy prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. ModlitwÄ™ ekumenicznÄ… poprowadziÅ‚ ks. Edward Sznaj – proboszcz Parafii w Korczynie. WÅ›ród goÅ›ci obecny byÅ‚ także Jacek Koszczan z małżonkÄ… ze Stowarzyszenia na rzecz ochrony Å»ydów ziemi dukielskiej SZTETL - DUKLA, laureat nagrody POLIN 2016.

         Historyk brytyjski znany w Polsce Timothy Snyder  napisaÅ‚ dzieÅ‚o uznawane za najważniejsze opracowanie historyczne wielu lat w polskim tÅ‚umaczeniu pod tytuÅ‚em „Skrwawione ziemie”. ZaliczyÅ‚ do tych ziemi: wschodniÄ… poÅ‚owÄ™ dzisiejszej Polski a wiÄ™c i naszÄ… KorczynÄ™, Kraje BaÅ‚tyckie, BiaÅ‚oruÅ›, UkrainÄ™ i zachodniÄ… część Rosji. Na tych terenach ofiarami zbrodniczych reżimów sowieckiego i hitlerowskiego o skali w dziejach Å›wiata dotÄ…d nieznanych w latach 1933 -1945 padÅ‚o ok. 14mln ludzi. SÄ… w to wliczone ofiary bestialskich zbrodni na bezbronnej ludnoÅ›ci, bez żoÅ‚nierzy, którzy stracili życie w wyniku dziaÅ‚aÅ„ wojennych.    SÄ… to: ofiary wielkiego gÅ‚odu na Ukrainie, czystek stalinowskich z lat 1937 i 1938, ofiary zbrodni na obywatelach polskich popeÅ‚nionych przez obu okupantów na poczÄ…tku II wojny Å›wiatowej (do nich zalicza polskich oficerów z Katynia), jeÅ„ców sowieckich zagÅ‚odzonych przez Niemców po kampanii 1941r oraz zagÅ‚odzonÄ… ludność Leningradu w czasie jego oblężenia i wÅ‚aÅ›nie ofiary zbrodni niemieckich na ludnoÅ›ci żydowskiej.
       Do rangi symbolu urasta fakt, że od dzisiaj na tym Starym Cmentarzu sÄ…siadujÄ… ze sobÄ… dwa obeliski. Jeden wczeÅ›niej poÅ›wiÄ™cony naszym ofiarom zbrodni stalinowskiej z Katynia i ten który odsÅ‚oniliÅ›my poÅ›wiÄ™cony  ofiarom hitlerowskiej zagÅ‚ady na naszych wspóÅ‚obywatelach Å»ydach.
Nasz korczyÅ„ski piewca Jan Zych, naoczny Å›wiadek czasu zagÅ‚ady, którÄ… oglÄ…daÅ‚ jako jedenastoletni chÅ‚opiec. Kilka sÅ‚ów poety przemówi prosto do naszych serc :

O Urszulce spalonej

Zabrano Urszulkę w dzień pogodny
Z piasku na zakręcie
I powieziono ciemnym wagonem
Na Oświęcim.

Inne już niebo i ziemia inna
I salwa pod murem nie błyska,
I tylko ojciec, gdy UrszulkÄ™ wspomina,
Pięści zaciska.

ChcielibyÅ›my żeby dzieÅ„ dzisiejszy zapisaÅ‚ siÄ™ w Korczynie jako dzieÅ„ wyjÄ…tkowy. Symbolicznie żegnamy ale i przywracamy pamięć o naszych wspóÅ‚mieszkaÅ„cach Å»ydach.

Andrzej Bogusław Gazda

GALERIA (fot. GOK w Korczynie)

Podziel siÄ™: