AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fuwaga-na-niedzwiedzie&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

04-06-2018Uwaga na niedźwiedzie

Województwo podkarpackie poszczycić siÄ™ może najwiÄ™kszÄ… populacjÄ… niedźwiedzia brunatnego w Polsce.  Jego wystÄ™powanie koncentruje siÄ™ gÅ‚ównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tym zwierzÄ™ciem nie należy do rzadkoÅ›ci.

Niedźwiedź zazwyczaj unika bezpośrednich spotkań z człowiekiem i wypadki zagrażające życiu człowieka są incydentalne. Jednak należy pamiętać, że to duże zwierzę, w sytuacji poczucia zagrożenia może reagować agresją i być niebezpieczne!

Rozpoczął się sezon turystyczny i bieszczadzkie szlaki odwiedza coraz więcej ludzi. Zwiększa się tym samym ryzyko przypadkowych spotkań z niedźwiedziami.

Z tego wzglÄ™du - celem zapewnienie bezpieczeÅ„stwa dla ludzi, ale też uchronienie niedźwiedzi przed nieumyÅ›lnym pÅ‚oszeniem i niepokojeniem - na terenie nadleÅ›nictw Lutowiska, Lesko, Stuposiany, Ustrzyki Dolne, Dukla, KomaÅ„cza, Baligród, Bircza, Cisna, Brzozów, Dynów, Rymanów i Krasiczyn, w miejscach najczęściej odwiedzanych przez ludzi, przy szlakach, od poczÄ…tku maja zamontowano ponad 100 tabliczek ostrzegajÄ…cych przed przypadkowym spotkaniem z niedźwiedziem.

DziaÅ‚anie to zrealizowano ze Å›rodków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie przy wspóÅ‚udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów PaÅ„stwowych w KroÅ›nie.

Apelujemy o rozsÄ…dek i stosowanie siÄ™ do podstawowych wskazówek jak należy siÄ™ zachować w terenie gdzie mogÄ… wystÄ™pować niedźwiedzie:

  1. Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
  2. Poruszając się po lesie nie chodź bezszelestnie - śpiewaj, rozmawiaj, pogwizduj, a niedźwiedź na pewno będzie wiedział, że jesteś i się usunie lub da znać, że jest w pobliżu.
  3. NasÅ‚uchuj odgÅ‚osów i obserwuj teren (niedźwiedź siÄ™ usunie lub da znać ze jest w pobliżu).
  4. Staraj siÄ™ poruszać z wiatrem.
  5. Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
  6. Omijaj gęstwiny, młodniki, jeżeli nie musisz w nie wchodzić.
  7. Poruszaj siÄ™ drogami i szlakami.
  8. IdÄ…c z psem nie puszczaj go luzem.
  9. Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierzÄ…t, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu zabudowaÅ„ – może to zwabić niedźwiedzia.

Jednak kiedy już dojdzie do spotkania z niedźwiedziem:

  1. Zachowaj spokój i nie panikuj.
  2. Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
  3. Jeżeli niedźwiedź nie jest Å›wiadomy twojej obecnoÅ›ci, wycofaj siÄ™ cicho i powoli, gdy nie bÄ™dzie patrzyÅ‚ w twojÄ… stronÄ™. Obserwuj go i nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
  4. JeÅ›li spotkasz mÅ‚odego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiÄ™taj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogÄ…, którÄ… przyszedÅ‚eÅ›.
  5. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
  6. Jeżeli zwierzÄ™ zostaÅ‚o sprowokowane, przypuszczalnie jest to samica z mÅ‚odymi, bÄ…dź niedźwiedź w pobliżu padliny. Zapewne nie zdążyÅ‚ skryć siÄ™ w bezpiecznym miejscu, bo pojawiÅ‚eÅ› siÄ™ nagle lub obudziÅ‚eÅ› go z zimowego snu. Rozdrażniony niedźwiedź może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. PowinieneÅ› jak najszybciej zasygnalizować mu swoje pokojowe intencje. Mów gÅ‚oÅ›no, nie rób żadnych gwaÅ‚townych gestów. Opuść miejsce spokojnie, nigdy nie biegnij! SzarżujÄ…cy niedźwiedź czÄ™sto chce tylko przestraszyć intruza, wycofa siÄ™ zanim dojdzie do bezpoÅ›redniego kontaktu. Fizyczne ataki sÄ… rzadkoÅ›ciÄ….
  7. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpoÅ›redniego ataku, postaraj siÄ™ odwrócić uwagÄ™ niedźwiedzia, kÅ‚adÄ…c przed sobÄ… jakiÅ› przedmiot (plecak, kurtkÄ™, coÅ› znacznego).
  8. W przypadku, kiedy to nie pomoże poÅ‚óż siÄ™ na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za gÅ‚owÄ…. W tej pozycji osÅ‚onisz gÅ‚owÄ™ i kark. JeÅ›li masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. PoÅ‚óż rÄ™ce na szyi i chroÅ„ gÅ‚owÄ™ - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź czÄ™sto atakuje twarz. PrzylegajÄ…c brzuchem do ziemi lub przyjmujÄ…c pozycjÄ™ embrionalnÄ…, ochronisz narzÄ…dy wewnÄ™trzne. Udawaj, że jesteÅ› martwy. Zachowuj siÄ™ biernie jak to tylko możliwe, dziÄ™ki temu bÄ™dziesz wyglÄ…daÅ‚ mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteÅ› dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostaÅ„ w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali siÄ™ definitywnie.
ŹródÅ‚o: RDOÅš w Rzeszowie
Fot.: RDOÅš w Rzeszowie
http://rzeszow.rdos.gov.pl/uwaga-na-niedzwiedzie
Podziel siÄ™: