AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Furoczysty-benefis-jubilatow&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-01-1970Uroczysty benefis Jubilatów

W niedzielę 24 czerwca br. uroczystym benefisem w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara zorganizowanym na tą okoliczność Chór „Chorus” zakończył  obchody jubileuszu 75-lecia swojej działalności. Licznie zgromadzonym w korczyńskiej świątyni parafianom i zaproszonym gościom reprezentującym Parlament RP, powiatowe i gminne władze samorządowe, działające na terenie powiatu krośnieńskiego chóry, chórzystom-seniorom i byłym chórzystom danym było przeżyć chwile refleksji i wzruszeń oraz artystycznych i duchowych doznań, których to podniosłe i doniosłe dla lokalnej tradycji historycznej  dostarczyło.
    Benefis rozpoczęła koncelebrowana msza św., której przewodniczył proboszczujący w Orzechówce korczyński rodak ks. Karol Gonet, z pełną oprawą liturgii w wykonaniu chóru-jubilata oraz okolicznościową wymowną, wygłoszoną  przez kustosza korczyńskiego sanktuarium  ks. prałata Edwarda Sznaja homilią. Kaznodzieja podkreślił w niej, że na ten dzień zbiegły się trzy uroczystości, którymi są: rocznica narodzin św. Jana Chrzciciela jako święto Kościoła powszechnego, jubileusz kapłański JE ks. arcybiskupa-seniora Ignacego Tokarczuka i 75-lecie parafialnego zespołu śpiewaczego. Każda z tych okoliczności ma swoisty i istotny wpływ na naszą narodową  i religijną tożsamość w trudnej dobie toczącej się zaciętej walki z zasadami prawdy i moralności wynikającymi z ducha Ewangelii.
    Uczestniczący w Eucharystii goście i parafianie mieli okazję usłyszeć wykonywane przez chór utwory: „Wnijdę  Panie” G. Verdiego, „Przyjm Panie tę ofiarę”, „Ave verum” W. A . Mozarta i „Panis Angelicus” C. Francka.
    Zaraz po mszy św. odbył się koncert prezentujący repertuar chóru, który rozpoczęła średniowieczna pieśń, hymn polskiego rycerstwa „Bogurodzica”. Następnymi utworami były „Modlitwa, gdy dziatki idą spać” Wacława z Szamotuł, stara pieśń ku czci Krzyża św. „Per crucem Tuam” we współczesnym opracowaniu  krakowskiego muzyka młodej generacji Piotra Palki, „Cantate Domino” – pieśń o św. Józefie Sebastianie autorstwa siostry sercanki L. Bender w chóralnym opracowaniu dyrygenta chóru-jubilata St. Szostaka, kresowa pieśń w języku ukraińskim „Tiebie pajom” („Tobie śpiewamy”), „Ave Maria” w opracowaniu ks. M. Żukowskiego, „Matko Królowo w polskiej koronie” K. Borzędowskiego i „Serce Jezusa z nami”                    w opracowaniu ks. J. Łasia. Benefisowy koncert zwieńczyły dwie pieśni patriotyczne: „Polskie kwiaty” w opracowaniu M. Rybczak – dyrygentki krośnieńskiego chóru „Echo” do słów J. Tuwima i „Rota” F. Nowowiejskiego do słów Marii Konopnickiej.
    Po burzliwym i długotrwałym aplauzie dla chórzystów po koncercie przyszedł czas na część oficjalną., w czasie której wójt gminy Korczyna p. Jan Zych w imieniu Ministra Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej przekazał na ręce prezesa chóru przyznany Jubilatom odznaczenie „Za zasługi dla kultury polskiej”. Pan wójt podziękował chórowi za kultywowanie tradycji śpiewaczej w Korczynie  promocję naszej małej Ojczyzny w kraju i poza jego granicami.
    Gratulacje i życzenia z okolicznościowymi pamiątkami przekazali także:  przewodniczący Rady Gminy Korczyna p. Władysław Pelczar, ks. Karol Gonet,  ks. prałat  Edward Sznaj, delegacje chórów „Echo” z Krosna, „Cantate” z Iwonicza, „Koloryt” z Rymanowa i Jaśliskiego Chóru Kameralnego, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz oraz delegacja Powiatu Krośnieńskiego  ze starostą Janem Juszczakiem, wicestarostą Andrzejem Guzikiem i etatowym członkiem Zarządu Powiatu Janem Pelczarem. Pan starosta uhonorował imiennie 24 chórzystów seniorów okolicznościowym listem gratulacyjnym.
    Uroczystość zakończyło spotkanie chórzystów i zaproszonych gości na poczęstunku w Domu Parafialnym, gdzie przy gorącej strawie, herbacie i kawie         w miłej atmosferze, w mniejszych lub większych grupkach dyskutowano, wymieniano doświadczenia i dzielono się wrażeniami do późnego popołudnia.

                                                                                                            Stanisław Roman   

zobacz galerię

Podziel się: