AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fszkola-podstawowa-z-krasnej-na-wielkim-kolbergowskim-zlocie-smokow&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

16-06-2014SZKOŁA PODSTAWOWA Z KRASNEJ NA WIELKIM KOLBERGOWSKIM ZLOCIE SMOKÓW!

Już po raz czternasty, w ramach Święta Miasta Krakowa, kolorowy korowód przemaszerował ulicami Starego Miasta. Tematem przewodnim tegorocznej Parady Smoków była szeroko rozumiana tradycja ludowa. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga – skupiono się więc na wartościach, które były bliskie temu wielkiemu polskiemu etnografowi i folkloryście.
W Wielkiej Paradzie Smoków corocznie bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr i żonglerów – dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turyści.
Tegoroczny temat Parady nawiązywał do tradycji ludowych i folklorystycznych – dzieci i młodzież pod okiem opiekunów tworzyły niezwykłe figury etno-smoków.
Szkoła Podstawowa z Krasnej – jako placówka od lat promująca tradycję i kulturę ludową – została w tym roku zaproszona przez Prywatne Przedszkole nr 11 z Krakowa: English Speaking Pre-school, do wspólnego wykonania figury etno-smoka.
Inspiracją do budowy smoka, którego nazwaliśmy Oskar-Rakso, stały się stroje ludowe z różnych regionów Polski. Żywy tułów Oskara tworzyły dzieci w pelerynach stylizowanych na wzór jedenastu regionalnych strojów (m.in. rzeszowskiego, krakowskiego, łowickiego itd.). Każdy element naszego sympatycznego stwora robiony był ręcznie przez krakowskie przedszkolaki i uczniów z Krasnej, którzy z ogromną radością i entuzjazmem włączyli się do przygotowań. I tak Oskar przyozdobiony został mnóstwem łowickich wycinanek, bibułowych maków, rumianków i chabrów, a każda peleryna została dopracowana w najdrobniejszym szczególe .
Na Paradzie pojawiła się oczywiście reprezentacja z Krasnej – wraz z opiekunami przyjechały do Krakowa uczennice klasy VI: Ola, Patrycja i Ula, które wraz z nauczycielem SP p. Adamem Kubitem, i dyr. przedszkola p. Elżbietą Sikorską, dumnie prowadziły wesoły korowód. Oskar wzbudził wiele pozytywnych emocji – publiczność była zachwycona pomysłem, misternym wykonaniem i zaangażowaniem dzieci, które dzielnie pokonały długą trasę. Zmęczone, ale niezmiernie zadowolone dziewczynki przywiozły swoim koleżankom i kolegom nie tylko moc wrażeń, ale również upominki – uczestnicy imprezy zostali obdarowani pamiątkowymi koszulkami i książkami. Tegoroczna parada z pewnością na długo zapisze się w pamięci zarówno przedszkolaków, jak i uczniów z Krasnej: – zmęczenie, ogrom włożonej pracy i poświęconego czasu, ale przede wszystkim satysfakcja i radość – były nie do opisania!
Szkoła Podstawowa w Krasnej od lata stara się popularyzować kulturę i tradycję ludową na wielu płaszczyznach swej działalności. Niezmiernie się cieszymy, iż nasza inicjatywa spotyka się z tak szerokim uznaniem i zainteresowaniem, a jej echa dotarły aż do Krakowa i zaowocowały tą niezwykłą współpracą i przyjaźnią.

zobacz galerię

Podziel się: