21-08-2018Święto Rolników w Korczynie
Wzrośnie wam z tłustej ziemi niebywałe zboże:
Ciężkie, ogromne kłosy, napęczniałe ziarna,
Cuda się będą działy w pulchnej ziemnej korze,
Za ziarno każde - korzec da wam gleba czarna.
Zbierzcie plon zasobny na długich lat wiele,
Wymłócicie cepami dary płodnej gleby,
Ponapełniacie worki, młynarz ziarno zmiele,
Matka mąkę zamiesi - i upiecze chleby.
I przy dymiącej misce siądźcie z słowem Bożem.
Ojciec krzyżem przeżegna bochen wypieczony,
Lecz gdy go krajać zacznie poszczerbionym nożem,
Tryśnie z chleba waszego strumień krwi czerwony.
[Julian Tuwim “Krwawy chleb”]
Święto Rolników w Korczynie
19 sierpnia br. rolnicy z gminy Korczyna świętowali Dożynki Gminne w Korczynie. W pięknie zaaranżowanej scenerii, wśród polnych kwiatów, słoneczników i kłosów zbóż odprawiona została Msza Św. polowa koncelebrowana przez ks. Krzysztofa Kwiecińskiego, ks. Władysława Kołodzieja i ks. Edwarda Sznaja.
Święto plonów – piękny, tradycyjny zwyczaj ludowy, bogaty symboliką misternie wykonanych wieńców i okazałych bochnów chleba – wieńczy coroczny, ogromny trud wszystkich pracujących na roli, którzy z poświęceniem i w pocie czoła zmagają się z wieloma przeciwieństwami natury i kłopotami dnia powszedniego, dając nam wszystkim nadzieję na pomyślną przyszłość. O rolnikach tak bardzo pięknie powiedział Papież Jan Paweł II - Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.” - tymi słowami zakończył homilię ks. proboszcz Edward Sznaj.
W części artystycznej, do której wprowadził uczestników dożynek zespół ludowy z Korczyny pod kierownictwem Agaty Pucykowicz, grupy wieńcowe z Węglówki, Czarnorzek, Korczyny, Komborni, Woli Komborskiej, Krasnej, Korczyny – Spornego oraz Iskrzyni – poprzez tradycyjne „obśpiewanie” zaprezentowały przyniesione wieńce dożynkowe.
Grupa wieńcowa z Korczyny na czele ze starostami dożynek Jolantą Gonet i Witoldem Wójtowiczem wręczyli bochen chleba i wino na ręce gospodarza gminy - wójta Jana Zycha.
- Święto plonów to staropolski zwyczaj, który jest wpisany w historię polskiej wsi. Święto plonów pokazuje pracę rolnika i jego przywiązanie do swojej ziemi. Niech serce każdego rolnika pozostanie przy ziemi i tradycji swoich ojców, niech będzie przykładem dla młodego pokolenia i uczy, że ziemia to matka, która daje pokarm. Niech codzienny trud i ciężka praca będzie wynagradzana obfitymi zbiorami, szczęściem, zdrowiem, a łamane dożynkowe bochenki chleba niech będą znakiem wszelkiej pomyślności, jedności i przyjaźni - powiedział Jan Zych.
Odczytany został list radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja – „Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Łączy się on bowiem ze świętem Matki Boskiej Zielnej, naszej patronki ziemi oraz urodzaju. Pochodzę z niewielkiej miejscowości i doskonale wiem, że mieszkańcy polskiej wsi nie zapominają okazywać wdzięczności Bogu za jego dobrodziejstwa. Stanowią dla mnie niezwykły przykład ludzi, dla których wiara przodków oraz własne Małe Ojczyzny są bardzo istotne. Ludzi przywiązanych do ziemi, ceniących uczciwość, sumienną pracę, solidną pomoc oraz życzliwość. To bardzo cenne wartości w naszym często zabieganym i niespokojnym świecie. Życzę Państwu, abyście nigdy nie zagubili tych elementów tożsamości, z których możecie i powinniście być dumni. To one sprawiają, że na wsi zawsze czuję się jak wśród swoich. Niech dzisiejszy dzień będzie czasem zabawy i odpoczynku po tegorocznych trudach związanych ze zbiorami. W końcu dożynki to Wasze święto. Jeszcze raz serdecznie wszystkim Państwu dziękuję i życzę wszystkiego Dobrego, Szczęść Boże…”.
Podobnie jak w latach poprzednich, również podczas tegorocznego Święta Plonów Wójt Gminy Jan Zych wraz z przewodniczącym RG Władysławem Pelczarem wręczyli symboliczne statuetki i podziękowania dla przedstawicieli rolników z tereny gminy Korczyna.
W tym roku otrzymali je: Agnieszka i Grzegorz Samborscy i Aneta i Wojciech Gonetowie (Korczyna), Dorota i Grzegorz Półchłopek i Henryka i Wincenty Szewczykowie (Czarnorzeki), Janina i Stanisław Boczarowie i Krystyna i Adam Pigoniowie (Iskrzynia), Janina i Tadeusz Kwolkowie i Alicja i Stanisław Kwolkowie (Wola Komborska), Anna i Adam Dzikowiczowie i Halina i Eugeniusz Łuczyńscy (Węglówka), Halina i Bolesław Kwiatkowscy i Władysława i Bolesław Piterowie (Krasna), Janina i Andrzej Kuligowie i Agnieszka i Marcin Klamutowie (Kombornia).
W części artystycznej do śpiewu i tańca porwali uczestników: zespół ludowy z Korczyny oraz kapela 50 PLUS.
Podczas dożynek można było obejrzeć wystawę płodów rolnych przygotowaną przez pracowników Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz stoisko Koła Pszczelarzy w Korczynie.
Organizatorami Dożynek byli: Wójt Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Korczynie. Specjalne podziękowanie kierujemy właśnie do organizacji społecznych – KGW w Korczynie z przewodniczącą Marią Jakubik i sołtysa Mariana Pelczara, członków OSP w Korczynie oraz działaczom KK KOTWICA za wkład pracy przy organizacji Dożynek Gminnych. Funkcję Starostów Dożynek Gminnych pełnili: Jolanta Gonet i Witold Wójtowicz z Korczyny.