20-11-2017Święto Niepodległości w Iskrzyni
Blisko wiek temu do polskich serc i polskich domów zapukaÅ‚a niepodlegÅ‚a Polska, „czekana przez tyle lat; do której modliÅ‚ siÄ™ ojciec, za którÄ… umieraÅ‚ dziad”.
12 listopada, jak co roku, w Iskrzyni rozpoczęły siÄ™ uroczystoÅ›ci ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci. Zgromadzeni mieszkaÅ„cy, wÅ‚adze powiatu i gminy uczestniczyli w uroczystej Mszy Å›w. odprawianej przez proboszcza ks. Krzysztofa KwieciÅ„skiego. PodniosÅ‚y charakter Å›wiÄ™ta podkreÅ›laÅ‚a oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry DÄ™tej pod batutÄ… WiesÅ‚awa Wojnara. Åšpiew i modlitwa w intencji Ojczyzny, Å›wiadczyÅ‚y o pamiÄ™ci jakÄ… zachowujÄ… wspóÅ‚czesne pokolenia Polaków o czasach niewoli i odzyskiwania niepodlegÅ‚oÅ›ci.
Po zakoÅ„czonej Mszy Å›w. uroczystoÅ›ci przeniosÅ‚y siÄ™ pod Krzyż – Pomnik, wybudowany jako wotum wdziÄ™cznoÅ›ci za 650 lat istnienia Iskrzyni, za trud i poÅ›wiÄ™cenie przeszÅ‚ych pokoleÅ„, którym przyszÅ‚o budować OjczyznÄ™, ksztaÅ‚tować serca i umysÅ‚y a także ginąć w obronie wartoÅ›ci najwyższych. WÅ‚adze powiatu reprezentowane przez Adolfa Kasprzyka – wice starostÄ™ oraz wÅ‚adze gminy w osobach wójta - Jana Zycha, zastÄ™pcy wójta - Janusza Pojnara i PrzewodniczÄ…cego Rady Gminy - WÅ‚adysÅ‚awa Pelczara zÅ‚ożyÅ‚y wiÄ…zankÄ™ biaÅ‚o - czerwonych kwiatów jako znak przywiÄ…zania do symboli narodowych. Delegacja mieszkaÅ„ców Iskrzyni w osobach radnych Józefa Wulwa i Zbigniewa Pojnara oraz przedstawicielki Rady SoÅ‚eckiej- Marty HarÄ™zgi zÅ‚ożyÅ‚a kwiaty jako wyraz wdziÄ™cznoÅ›ci za odzyskanÄ… wolność. Kwiaty zÅ‚ożyÅ‚a delegacja strażaków z OSP z Iskrzyni – Piotr PrzybyÅ‚owsk - prezesi i StanisÅ‚aw Krauz. – naczelnik.
W dolnym koÅ›ciele rozpoczęła siÄ™ druga część uroczystoÅ›ci niepodlegÅ‚oÅ›ciowych. Zaproszonych goÅ›ci i mieszkaÅ„ców Iskrzyni powitaÅ‚ soÅ‚tys Józef Wulw, nastÄ™pnie Marta HarÄ™zga wprowadziÅ‚a zebranych w tematykÄ™ Å›wiÄ™ta przywoÅ‚ujÄ…c bohaterów narodowych oraz wspominajÄ…c tych, którzy bezimiennie polegli w obronie Ojczyzny.
Polska posiadaÅ‚a swojÄ… paÅ„stwowość nieprzerwanie od X do XVIII wieku, by utracić jÄ… w 1795 roku na 123 lata. Wolność wpisana byÅ‚a i jest w dusze Polaków. Wolność dla Polaka to jak powietrze, to jak woda dla życia. Wolność to skarb, WolnoÅ›ci nikt nam nie podarowaÅ‚.
Trzy pokolenia Polaków, którym przyszÅ‚o urodzić siÄ™, żyć i umierać w zniewolonym przez zaborców kraju marzyÅ‚y i Å›niÅ‚y o tej chwili. W różnych miejscach i na przeróżne sposoby przyszÅ‚o zapÅ‚acić Polakom cenÄ™ za tÄ™ wyÅ›nionÄ… jutrzenkÄ™ wolnoÅ›ci.
TegorocznÄ… akademiÄ™ przygotowaÅ‚y dzieci i mÅ‚odzież z ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ w Iskrzyni pod kierunkiem nauczycieli: Sabiny Frydrych, MaÅ‚gorzaty Kazaneckiej i Jolanty Omachel. NajmÅ‚odsze dzieci dokonaÅ‚y powtórki z historii Polski. PoprowadziÅ‚y sÅ‚uchaczy przez rozbiory, powstania i dziaÅ‚ania wojenne, pokazaÅ‚y trudne chwile w dziejach narodu polskiego, nadzieje i upadki, które ostatecznie pozwoliÅ‚y osiÄ…gnąć wolność i niepodlegÅ‚ość. MÅ‚odzież przedstawiÅ‚a w zarysie najważniejsze wydarzenia od chwili utraty niepodlegÅ‚oÅ›ci i trudne poczÄ…tki odzyskiwania wolnoÅ›ci. Na scenie w dolnym koÅ›ciele rozbrzmiewaÅ‚y tÄ™skne sÅ‚owa „ Wojenki”, która zabiera ze sobÄ… najpiÄ™kniejszych chÅ‚opców, „Piechoty” w szarym stroju i bÅ‚yszczÄ…cych karabinach, czy „Ostatniego Mazura”., w którym mÅ‚ody uÅ‚an prosi do taÅ„ca pannÄ™ KrysiÄ™.
Pan wójt Jan Zych podziÄ™kowaÅ‚ zebranym za udziaÅ‚ w uroczystoÅ›ci przypominajÄ…c, że przed nami 100 - lecie odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci, które poprzedzone bÄ™dzie szeregiem imprez i wydarzeÅ„ o charakterze patriotycznym.
Pan wice starosta Adolf Kasprzyk okreÅ›liÅ‚ uroczystość w Iskrzyni jako swoistÄ… lekcjÄ™ patriotyzmu przygotowanÄ… w sposób perfekcyjny.
Orkiestra DÄ™ta pod batutÄ… WiesÅ‚awa Wojnara, jak zwykle nie zawiodÅ‚a sÅ‚uchaczy, którzy mogli podziwiać kunszt gry muzyków, wsÅ‚uchać siÄ™ w brzmienie marszów, mazurków czy polonezów.
Na zakoÅ„czenie uroczystoÅ›ci soÅ‚tys Józef Wulw podziÄ™kowaÅ‚ wszystkim goÅ›ciom, artystom i mieszkaÅ„com za liczne przybycie i wspólne Å›wiÄ™towanie 99 rocznicy odzyskania prze PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci.
Marta Haręzga