01-01-1970Święto kultury ludowej w Korczynie
19 czerwca już po raz ósmy do Korczyny zawitali artyści ludowi by zaprezentować się na 27 Przeglądzie Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA, zorganizowanym przez Stowarzyszenie REGIONALIZM i Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie. W części konkursowej Jury w składzie: Damian Drąg – kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Jolanta Danak – Gajda z Polskiego Radia Rzeszów i Agnieszka Łokaj z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wysłuchało 26 prezentacji zespołów śpiewaczych, kapel, solistów instrumentalistów i solistów śpiewaków.
w kategorii kapel
I nagroda Kapela „Trzcinicoki” z Trzcinicy
II nagroda Kapela „Kamfinioki” gm. Jedlicze
Wyróżnienia
Kapela „Warzanie” z Wary gm. Nozdrzec
Kapela „Szebnianie” z Szebni gm. Jasło
Kapela „Kombornia” z Komborni gm. Korczyna
w kategorii zespołów śpiewaczych
Dwie równorzędne pierwsze nagrody dla Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Komborni gm. Korczyna oraz Kobiecego Zespołu Śpiewaczego ”Kaśka” z Dębowca - nagrody ufundowane przez Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
II nagroda Zespół Śpiewaczy Kobiecy „Kombornia” z Komborni, gm. Korczyna - ufundowana przez Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Dwie równorzędne trzecie nagrody dla Zespołu śpiewaczego „Potakowianki” z Potakówki, gm. Tarnowiec oraz dla Zespołu Śpiewaczego „Uherczanie” z Uherzec Mineralnych gm. Olszanica.
Wyróżnienie przyznane przez prezesa Stowarzyszenia REGIONALIZM dla Zespołu Śpiewaczego Duklanie.
w kategorii solistów instrumentalistów
I nagroda dla Witolda Gierlickiego z Gąsówki, gm. Tarnowiec
II nagroda dla Eugeniusza Kopery z Brzysk, gm. Brzyska
III nagroda dla Andrzeja Jędryczki z Przysieki, gm. Brzyska
W kategorii solistów śpiewaków
I nagroda dla Kazimierza Żydka z Wójtowej, gm. Lipinki
II nagroda dla Emilii Czeluśniak z Wójtowej, gm. Lipinki
III nagroda dla Barbary Chorążak z z Uherc Mineralnych gm. Olszanica
W kategorii Duży - mały
I nagroda Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy „Potakowianki” z Potakówki, gm. Tarnowiec
Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalna dla Mariusza Wojtunia z Haczowa, gm. Haczów
Na 45. Ogólnopolski Festiwal Kapel Śpiewaków Ludowych do Kazimierza Jury wytypowało:
• Męski Zespół Śpiewaczy z Komborni gm. Korczyna,
• Kapelę „Trzcinicoki” z Trzcinicy, gm. Jasło,
• Witolda Gierlickiego z Gąsówki, gm. Tarnowiec (członka kapeli „Kamfinioki”),
• Kazimierza Żydka z Wójtowej, gm. Lipniki,
• Małe Potakowianki (Konkurs Duży - Mały)
W nowej kategorii muzyki rekonstruowanej na eliminacje organizowane przez WOK Lublin postanowiło jury wytypować Mariusza Wojtunia z Haczowa, gm. Haczów.
Jury z zadowoleniem stwierdza, że w tegorocznej edycji Przeglądu wzięło udział bardzo wielu Wykonawców, wśród których należy zauważyć obecność nowych, jeszcze nieznanych śpiewaków i instrumentalistów, co należy uznać za szczególnie ważne osiągnięcie wszystkich osób troszczących się o rodzime tradycje w regionie krośnieńskim.
Podczas uroczystego koncertu galowego w Korczynie wystąpili laureaci Przeglądu oraz gościnnie zespół KANDRAČOVCI z Koszyc.
Nagrody finansowe, ufundowane przez Zarząd Województwa Podkarpackiego i WDK w Rzeszowie oraz pamiątkowe dyplomy wręczyli: Marek Jastrzębski – Dyrektor WDK w Rzeszowie, Adam Śnieżek – Poseł na Sejm RP, Jan Zych – Wójt Gminy Korczyna, Władysław Pelczar – Przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Tomkiewicz – Dyrektor GOK w Korczynie i Agata Pucykowicz ze Stowarzyszenia REGIONALIZM w Korczynie.
Wśród gości obecni byli także: Janusz Pojnar – zastępca Wójta Gminy i Marian Pelczar – sołtys Korczyny i członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego.
Specjalną statuetkę „Przyjaciela Kultury Ludowej” przyznaną przez Stowarzyszenie REGIONALIZM w Korczynie z rąk członków zarządu: Wojciecha Tomkiewicza i Agaty Pucykowicz odebrał Józef Biernacki – prezes JKMiRD.
Imprezę poprowadził bawiąc wszystkich góralskim humorem aktor Stanisław Jaskułka.
Impreza dofinansowana została ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego. Wsparcia udzielili także: Gmina Korczyna, Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczną – 28 KROPĘ do Korczyny. Widząc radość w sercach artystów ludowych naszego regionu, obecnych w Korczynie oraz tych, którzy starają się ich godnie naśladować, wierzymy, iż uda nam, jako organizatorom Przeglądu zachować to, co w kulturze ludowej najpiękniejsze i najważniejsze. Prawdziwe i autentyczne jej piękno.
Wojciech Tomkiewicz