01-01-1970Postanowienie w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przedsięwzięcia pn. „Budowa budynku obory przeznaczonej dla krów mlecznych wraz z infrastrukturą techniczną” na działce nr ewid. 1844/10
Znak:GK-6220/2/11
w sprawie braku potrzeby przeprowadzenia
oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), zwanej dalej ustawą, po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie,
uznać, brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn. „Budowa budynku obory przeznaczonej dla krów mlecznych wraz z infrastrukturą techniczną” na działce nr ewid. 1844/10 w miejscowości Korczyna, stosownie do wszczętego w dniu 10 lutego 2011r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek Daniela Bryś zam. Korczyna ul. Akacjowa 67
Daniel Bryś wnioskiem z dnia 10 lutego 2011r. zwrócił się o wydanie decyzji
o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa budynku obory przeznaczonej dla krów mlecznych wraz z infrastrukturą techniczną” na działce nr ewid. 1844/10 w miejscowości Korczyna. W związku z tym, Wójt Gminy Korczyna wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krośnie o opinie co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2011r., znak:WOOŚ.4240.6.14.2011.KB-4 i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie opinią sanitarną z dnia 28 kwietnia 2011r., znak: PSNZ.465-10/1/11, stwierdzili o braku konieczności przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji.
Projektowane przedsięwzięcie zalicza się do grupy przedsięwzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane, na podstawie art. 63 ust. 1 w związku z art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy, w związku z § 3 ust. 1 pkt 103, lit. a) tiret pierwsze, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.Nr 213, poz.1397) - „chów lub hodowla zwierząt, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51, w liczbie nie mniejszej niż 40 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza (DJP), jeżeli działalność ta prowadzona będzie: a) w odległości mniejszej niż 100 m od następujących terenów w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, nie uwzględniając nieruchomości gospodarstwa, na którego terenie chów lub hodowla będą prowadzone: mieszkaniowych”.
Biorąc pod uwagę opinie organów opiniujących, informacje zawarte w złożonych dokumentach załączonych do wniosku, oraz uzupełnionych w dniu 18 kwietnia 2011r., zgodnie z art. 63 ust. 1 i 2 ustawy przeanalizowano kryteria związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko celem stwierdzenia, czy w analizowanym przypadku istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Uwzględniając informacje zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, oraz jej uzupełnieniu, ustalono, że przedsięwzięcie będzie polegało na budowie nowej obory wraz z infrastrukturą techniczną na działce o nr ewid. 1844/10 o powierzchni 2,87 ha, w miejscowości Korczyna. Budynek obory przystosowany będzie do przetrzymania 43 sztuk krów mlecznych, 18 sztuk jałówek w wieku od 6 do 26 miesięcy. Maksymalna obsada inwentarza wynosić będzie 56,8 DJP. Budynek będzie posiadał powierzchnię około 720 m2 i będzie podzielony na 6 sektorów. Krowy mleczne będą utrzymywane w wolnostanowiskowym systemie na płytkiej ściółce. Wykonane będą również kojce dla jałówek i boksy dla krów przed i w zasuszaniu wraz z izolatką i porodówką. W skład infrastruktury będą wchodziły m.in.: szczelny podziemny zbiornik na gnojówkę o pojemności około 170 m2, szczelna płyta gnojowa o powierzchni około 218 m2, dwa silosy zbożowe, studnia kopana wraz z pośrednią strefą ochronną, tereny utwardzone o łącznej powierzchni około 600 m2. Wykonane będą również przyłącza: wodociągowe, elektryczne i kanalizacyjne. Dojazd do planowanego przedsięwzięcia będzie się odbywał z drogi powiatowej.
Bezpośrednie sąsiedztwo ww. działki stanowią:
- od strony wschodniej – pastwiska i łąki Inwestora oraz potok Burkot,
- od strony północnej – rów melioracyjny i grunty rolne,
- od strony południowej – pas zieleni wysokiej,
- od strony zachodniej – zabudowa mieszkaniowa, w odległości około 45 m dom Inwestora oraz pozostała zabudowa mieszkaniowa w odległości około 70 m.
W fazie realizacji przedsięwzięcia mogą powstawać oddziaływania na środowisko: niezorganizowana emisja zanieczyszczeń powietrza i emisja hałasu powodowana przez pracę silników spalinowych maszyn budowlanych oraz środków transportu. Emisja substancji zanieczyszczających do powietrza oraz emisja hałasu podczas prowadzenia prac budowlanych nie może zostać wyeliminowana, będzie miała charakter krótkotrwały, lokalny, nieciągły (wynika to ze skali inwestycji oraz stosowanej technologii), a uciążliwości z nią związane ustaną wraz z zakończeniem prac budowlanych. Działania związane z prowadzeniem prac budowlanych oraz działania związane z eksploatacją instalacji skutkować będą wytwarzaniem odpadów. Magazynowanie i transportowanie odpadów będzie prowadzone w taki sposób, aby nie dochodziło do ich rozprzestrzeniania się w środowisku, oraz zapewnione będzie bezpieczeństwo prac ładunkowych i przewozu odpadów do miejsc ich odzysku czy unieszkodliwiania.
Obora będzie posiadała wentylację grawitacyjną w postaci nawiewu powietrza przez uchylne okna i wywiewu poprzez świetliki kalenicowe. Wentylacja zapewni odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz wilgotność w oborze. Budowa nowej obory z towarzyszącą infrastrukturą przyczyni się do polepszenia warunków przebywania w niej zwierząt.
Od strony południowej oraz częściowo od strony zachodniej znajduje się pas zieleni wysokiej. Ponadto dodatkowo od strony zachodniej, gdzie znajduje się zabudowa mieszkaniowa wykonany będzie pas zieleni izolacyjnej na całej długości działki.
Zaopatrzenie w wodę m.in. dla potrzeb socjalno –bytowych, porządkowych, pojenia zwierząt odbywać się będzie z własnego ujęcia wody (studnia kopana). Pobór wody będzie opomiarowany. Z przeprowadzonych obliczeń w karcie wynika, że łączne zużycie wody kształtowało się będzie na poziomie 7,45 m3/dobę. Ścieki bytowe i porządkowe m.in. z mycia hali udojowej odprowadzane będą do istniejącej kanalizacji sanitarnej. Odprowadzenie wód opadowo - roztopowych z terenu przedsięwzięcia odbywać się będzie kanalizacją deszczowa do rowu melioracyjnego.
Źródłami hałasu podczas funkcjonowania instalacji będą: stacjonarny agregat dojarki, ciągniki obsługujące oborę. Ww. urządzenia będą pracowały wyłącznie w porze dziennej.
Gnojówka oraz odcieki z płyty gnojowej będą gromadzone w szczelnym zbiorniku o pojemności około 170 m2 z czasem przetrzymania 6 –cio miesięcznym. Gnojówka i obornik będą wykorzystywane jako nawóz naturalny do nawożenia pól. Nawożenie pól będzie prowadzone zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 147 poz. 1033).
W rejonie przedsięwzięcia brak jest terenów leśnych. Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza obszarami górskimi oraz obszarami uzdrowiskowymi.
Nie wystąpi także oddziaływanie o charakterze transgranicznym w żadnym komponencie środowiska ponieważ obiekt jest zlokalizowany w odległości około 50 km, w linii prostej, od granicy państwa, a rodzaje i ilości wprowadzanych do środowiska substancji mają charakter lokalny.
Z ustaleń postępowania wynika, że przedsięwzięcie zlokalizowane będzie poza granicami wielkopowierzchniowych form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151 poz. 1220 z późn. zm.), w tym poza granicami obszarów Natura 2000. Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: obszar mający znaczenie dla Wspólnoty „Wisłok Środkowy z Dopływami” (PLH180030), oddalony o około 2,7 km od granic miejsca realizacji przedsięwzięcia oraz obszar mający znaczenie dla Wspólnoty „Łąki w Komborni” (PLH180042). Ze względu na charakter i zakres planowanej inwestycji, skalę i zasięg generowanych oddziaływań związanych z realizacją przedsięwzięcia oraz późniejszym funkcjonowaniem stwierdzono, że planowane zamierzenie inwestycyjne nie będzie w sposób znaczący oddziaływać na przedmiot i cel ochrony ww. obszarów Natura 2000, na integralność tych obszarów oraz spójność sieci Natura 2000. Stąd po dokonaniu analizy wstępnej w kontekście potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 stwierdzono, że nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym odpowiedniej oceny oddziaływania, wymaganej zapisami art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Po zapoznaniu się z przedłożonymi dokumentami i po przeanalizowaniu ww. parametrów planowanego przedsięwzięcia zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.Nr 213, poz.1397), postanowiono odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i nie wymagać sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia pn. „Budowa budynku obory przeznaczonej dla krów mlecznych wraz z infrastrukturą techniczną” na działce nr ewid. 1844/10 w miejscowości Korczyna.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji
Pouczenie:
Na postanowienie nie przysługuje zażalenie. Postanowienie jest ostateczne.
Otrzymują:
1. Daniel Bryś zam. Korczyna ul. Akacjowa 67,
2. Strona internetowa Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Korczyna: http:/Korczyna.bip.krosoft.pl (zakładka: ochrona środowiska) oraz strona internetowa: www.korczyna.pl (zakładka: ochrona środowiska),
3. Tablica ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Korczynie, Korczyna ul. Rynek 18a,
4. aa.