AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fkatyn-charkow-twer-2&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-01-1970KATYŃ, CHARKÓW, TWER

17 października br. na starym, parafialnym cmentarzu w Korczynie została odsłonięta tablica poświęcona jeńcom polskim.
Na wniosek wójta gminy Jana Zycha, Rada Gminy w Korczynie podjęła uchwaÅ‚Ä™ o ufundowaniu pomnika w formie obelisku z wmurowanÄ… tablicÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… jeÅ„com polskim – więźniom w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, rozstrzelanym w 1940 roku przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze.
W zimne, niedzielne południe, po uroczystej Mszy Świętej w intencji ofiar, procesja przeszła na stary cmentarz gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Uroczystość oficjalnie rozpoczÄ…Å‚ wójt gminy - Jan Zych. W swym wystÄ…pieniu podkreÅ›liÅ‚, że „po 70 latach od tamtym wydarzeÅ„ spotykamy siÄ™ po raz pierwszy w Korczynie aby oddać cześć bohaterom-więźniom. Na tablicy obeliska sÄ… nazwiska osób, które urodziÅ‚y siÄ™ na terenie gminy Korczyna lub ostatniÄ… ich pracÄ… lub sÅ‚użbÄ… byÅ‚a ta ziemia przed wywiezieniem do miejsc straceÅ„. JesteÅ›my Im dÅ‚użni to, że przez dziesiÄ…tki lat historia milczaÅ‚a, że mÅ‚ode pokolenia nie mogÅ‚y siÄ™ uczyć prawdy, tej trudnej, bolesnej, ale prawdziwej. WokóÅ‚ obeliska posadzono osiem dÄ™bów, każdy dÄ…b upamiÄ™tnia konkretnÄ… osobÄ™, która zginęła w Katyniu, Twerze lub w Charkowie, wedÅ‚ug zasady jeden dÄ…b to jedno nazwisko. Trzeba pamiÄ™tać, że rozstrzelani zginÄ™li, bo byli osobami o nieposzlakowanej opinii, cenionymi i szanowanymi za dziaÅ‚alność, także na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej".  A oto nazwiska naszych bohaterów:
- mjr Abratowski Józef WÅ‚adysÅ‚aw,
- kpt. rez. DÅ‚ugosz Józef,
- por piechoty rez. Popasek Alojzy Franciszek,
- ppor. rez. Wianecki Władysław,
- aspirant PP Klimek Piotr,
- aspirant PP Wawrzkowicz Władysław,
- aspirant PP Krupa Franciszek,
- aspirant PP Szklarski Józef.
Aktu odsÅ‚oniÄ™cia tablicy w obecnoÅ›ci rodzin ofiar katyÅ„skich, dokonaÅ‚ senator RP StanisÅ‚aw Piotrowicz, wójt gminy Jan Zych oraz syn Piotra Klimka – Emil Klimek. PoÅ›wiÄ™cenia tablicy dokonaÅ‚ proboszcz parafii – ks. PraÅ‚at Edward Sznaj. TablicÄ™ wykonaÅ‚ Andrzej Samborowski-Zajdel – artysta, rzeźbiarz.
Senator RP StanisÅ‚aw Piotrowicz w swoim przemówieniu podkreÅ›liÅ‚, jak ważna jest pamięć o ofiarach zbrodni katyÅ„skiej, mordu okrytego wieloletnim milczeniem.
Czesław Nowak - pracownik Muzeum Okręgowego w Krośnie w swoim wystąpieniu nawiązał do historii wydarzeń minionego okresu.
PoseÅ‚ na Sejm RP – Piotr Babinetz podkreÅ›liÅ‚, że ta tablica jest hoÅ‚dem osób, którzy wypeÅ‚nili sÅ‚owa roty do koÅ„ca.
Syn Piotra Klimka – Emil Klimek straciÅ‚ zarówno ojca, jak i wuja, którzy podzielili ten sam los a pochowani zostali wraz z tysiÄ…cami innych jeÅ„ców we wspólnej mogile, w Miednoje.
Wojciech Tomkiewicz - dyrektor GOK odczytaÅ‚ list od córki Teresy majora Józefa Abratowskiego, która nie mogÅ‚a przybyć na uroczystość, ze wzglÄ™du na stan zdrowia.
Na zakoÅ„czenie uroczystoÅ›ci zostaÅ‚y zÅ‚ożone wiÄ…zanki kwiatów i zapalono znicze oraz odÅ›piewano „Boże coÅ› PolskÄ™”.
Na uroczystość przybyli: senator RP - Stanisław Piotrowicz, posłowie na Sejm: Piotr Babinetz i Adam Śnieżek, Czesław Nowak - pracownik Muzem Podkarpackiego w Krośnie, ks. prałat - Edward Sznaj, Krzysztof Guzik - komendant KMP w Krośnie, Jerzy Dobrowolski - kierownik posterunku w Korczynie, księża, radni RG, radni powiatu, strażacy OSP w Korczynie, harcerze z ZS w Korczynie oraz mieszkańcy gminy.
Niech od dzisiaj to miejsce bÄ™dzie korczyÅ„skimi PowÄ…zkami, które bÄ™dzie odwiedzane, na co dzieÅ„ z okazji ważnych rocznic i Å›wiÄ…t a skÅ‚adane wiÄ…zanki kwiatów bÄ™dÄ… wyrazem pamiÄ™ci i szacunku.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
 
Podziel siÄ™: