01-01-1970Informacja dla mieszkańców Gminy Korczyna w sprawie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi , który będzie obowiązywał od 1 lipca 2013r.
Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach zmieniła dotychczasowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym kraju, przenosząc odpowiedzialność w tym przedmiocie na jednostki samorządu terytorialnego.
Celem niniejszej informacji jest przybliżenie mieszkańcom zasad nowego systemu, który będzie obowiązywał w naszej gminie od 1 lipca 2013r., a który Gmina zobligowana była wprowadzić, aby zrealizować nałożone przez ustawę obowiązki. Zasady nowego systemu zostały przyjęte przez Radę Gminy Korczyna poprzez uchwalenie pakietu obligatoryjnych uchwał regulujących gospodarkę odpadami w Gminie.
DEKLARACJA
Nowy system zakłada zniesienie obowiązku podpisywania umów właścicieli nieruchomości (także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością) z przedsiębiorcami posiadającymi uprawnienie w zakresie odbioru odpadów komunalnych. To Gmina zawrze z przedsiębiorcą wyłonionym w drodze przetargu umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu całej Gminy. Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej będzie natomiast miał obowiązek złożyć do Urzędu Gminy w Korczynie deklarację. Właściciele nieruchomości otrzymają z Urzędu Gminy Korczyna druk deklaracji, który należy złożyć (osobiście lub pocztą) do Urzędu Gminy w Korczynie, Korczyna ul. Rynek 18a, w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2013r. Właściciel nieruchomości w deklaracji musi wskazać liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość, sposób gromadzenia odpadów i na tej podstawie wyliczyć miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku niezłożenia deklaracji albo powzięcia uzasadnionych wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji, Wójt określi wysokość opłaty za odpady komunalne w drodze decyzji administracyjnej.
OPŁATA ZA ODPADY
Wpływy z opłat uiszczonych przez mieszkańców przeznaczone zostaną w całości na finansowanie całego systemu gospodarowania odpadów, obejmujące koszty odbierania, transportu, odzysku, składowania i unieszkodliwiania odpadów, koszty utworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów, koszty obsługi administracyjnej, a także współfinansowania utrzymania regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, do której mają trafiać odpady z naszej Gminy.
Opłata za odpady zbierane w sposób selektywny będzie niższa, opłaca się wiec segregować śmieci.
Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Korczyna opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały ustalone na:
-12,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady zbierane będą w sposób nieselektywny,
-6,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady zbierane będą w sposób selektywny.
Należy zaznaczyć, że przyjęte w naszej gminie stawki należą do jednych z najniższych w regionie.
Opłatę uiszcza się nie rzadziej niż raz na kwartał, w następujących terminach: do dnia 15 marca za I kwartał, do dnia 15 maja za II kwartał, do dnia 15 września za III kwartał, do dnia 15 listopada za IV kwartał, począwszy od trzeciego kwartału 2013. Opłatę uiszcza się na rachunek bankowy Gminy Korczyna nr: 97 8642 1083 2002 8307 0679 0001. Na podstawie art. 6q ustawy o czystości i porządku w gminach, należna opłata będzie podlegała egzekucji na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej.
SELEKTYWNA ZBIÓRKA
Nowy system gospodarki odpadami to także nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. Jednym z podstawowych założeń systemu jest objęcie wszystkich mieszkańców obowiązkiem pozbywania się odpadów w sposób selektywny, aby móc spełnić nałożone przez Unię Europejską na nasz kraj poziomy odzysku surowców wtórnych. Ustawa nakazuje prowadzenie segregacji odpadów „u źródła”, czyli na początkowym etapie ich wytworzenia. Na terenie naszej gminy segregować będziemy odpady w następujący sposób:
-do worka koloru żółtego wrzucamy: tworzywa sztuczne, metale, papier, opakowania wielomateriałowe (tj. opakowanie wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, tak że nie można ich rozdzielić w sposób ręczny lub przy zastosowaniu prostych metod mechanicznych np. karton po mleku lub soku),
- do worka koloru białego wrzucamy: szkło
- do worka koloru zielonego wrzucamy: odpady zielone i odpady biodegradowalne (tj. stanowiące części roślin odpady komunalne pochodzące z pielęgnacji terenów zieleni, z wyjątkiem odpadów pochodzących z czyszczenia ulic i placów, odpady ulegające rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów np. skoszona trawa, resztki jedzenia itp.). Odpady zielone i biodegradowalne można gromadzić również w przydomowych kompostownikach.
- do worka koloru czarnego wrzucamy: odpady komunalne zmieszane (w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zadeklarują selektywnego zbierania odpadów) oraz pozostałe po segregacji odpady zmieszane.
W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami, właściciel nieruchomości otrzyma worki przeznaczone do segregacji odpadów.
W celu możliwości identyfikacji odpadów, weryfikacji zbierania ich w sposób selektywny, właściciel nieruchomości będzie oznaczał wszystkie worki z odpadami nalepkami z adresem nieruchomości z której one pochodzą. Nalepki, na których należy wpisać adres nieruchomości, zostaną dostarczone wraz z workami. Worki nieoznaczone nalepkami nie będą zabierane przez przedsiębiorcę odbierającego odpady.
Pozostałe rodzaje odpadów komunalnych tj. przeterminowane leki i chemikalia, odpady wielkogabarytowe, baterie i akumulatory, zużyte opony, odpady elektryczne i elektroniczne, mieszkańcy będą mogli oddawać co 6 miesięcy do punktów selektywnej zbiórki odpadów, które zostaną uruchomione w każdej z gminnych miejscowości. Wykaz punktów, ich lokalizacja i terminy zbiórki odpadów zostaną podane do publicznej informacji na stronie internetowej Gminy Korczyna i w inny zwyczajowo przyjęty sposób.
CZĘSTOTLIWOŚĆ ODBIORU ODPADÓW
Odpady komunalne będą odbierane z terenu Gminy Korczyna z następującą częstotliwością:
1) odpady zbierane w sposób selektywny:
- w miesiącach letnich tj. od 1 maja do 31 października - co 2 tygodnie,
- w miesiącach zimowych tj. od 1 listopada do 30 kwietnia - co 4 tygodnie,
2) odpady zmieszane - co 2 tygodnie.
Odpady należy wystawiać przed nieruchomość w dniu odbioru przez przedsiębiorcę zgodnie z harmonogramem. Szczegółowy harmonogram zostanie podany mieszkańcom po rozstrzygnięciu przetargu i zawarciu umowy z przedsiębiorcą na wywóz i zagospodarowanie odpadów.
POJEMNIKI NA ODPADY
W celu ujednolicenia systemu, dla nieruchomości zamieszkałych został wprowadzony tzw. „system workowy” gromadzenia odpadów. Wszystkie odpady należy więc wystawiać w odpowiednich kolorach workach foliowych o pojemności 120l. Odpady wystawione w innych pojemnikach nie będą odebrane. W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami, właściciel nieruchomości otrzyma worki przeznaczone do segregacji odpadów. Worki koloru czarnego mieszkaniec zapewnia we własnym zakresie.
NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁE (PRZEDSIĘBIORCY, INSTYTUCJE)
Pozbywanie się odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych (przedsiębiorcy, instytucje, itp.), na których powstają odpady komunalne, odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach tj. na podstawie umowy z podmiotem posiadającym uprawnienia w zakresie odbioru odpadów komunalnych z Gminy Korczyna.
DOTYCHCZASOWA UMOWA
W związku z wejściem w życie nowego systemu gospodarowania odpadami, właściciele nieruchomości zamieszkałych, posiadający umowę na odbiór odpadów komunalnych, powinni pamiętać, że z dniem 1 lipca 2013r. przedsiębiorcy odbierający odpady zaprzestaną świadczenia usług na warunkach określonych w tej umowie.
Miejmy nadzieje, że nowe zasady przyjęte w Gminie Korczyna zrealizują podstawowe cele nowelizacji systemu gospodarowania odpadami tj.:
- uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami, objęcie nim wszystkich wytwórców odpadów komunalnych,
-objęcie wszystkich mieszkańców obowiązkiem selektywnego gromadzenia odpadów już na początkowym etapie ich wytworzenia,
- wyeliminowanie dzikich wysypisk, zanieczyszczenia lasów i terenów zielonych,
- likwidację palenia odpadów w piecach co,
- zwiększenie ilości odzyskiwania surowców wtórnych z odpadów (recykling),
-zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach, zwłaszcza odpadów biodegradowalnych, czyli takich które można unieszkodliwić w inny sposób.
Więcej informacji na temat nowelizacji ustawy o czystości i porządku w gminach oraz innych aktach prawnych związanych z nowym systemem gospodarki odpadami komunalnymi można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska
http://naszesmieci.mos.gov.pl/
Wójt Gminy Korczyna
Jan Zych