AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fdzien-strazaka-w-gminie-korczyna&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-01-1970Dzień Strażaka w gminie Korczyna

Jubileusz 90-lecia OSP w Spornem
Uroczystości rocznicowe odbyły się 26 maja br. w Spornem. Świętowanie rozpoczęto w miejscowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną przez  ks. Michała Kozaka, który wygłosił okolicznościową homilię.
Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed miejscowym Domem Strażaka. Kompanię strażaków poprowadził dh Piotr Przybyłowski. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu przez orkiestrę OSP z Iskrzyni nastąpiła dalsza część strażackiego święta, którą prowadził komendant gminny ZOSP RP w Korczynie Roman Prugar.
Radny gminy Tadeusz Wojnar powitał zaproszonych gości: wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Dariusza Sobieraja, komendanta  miejskiego  PSP w Krośnie - bryg. Krzysztofa Korca,  prezesa ZOP ZOSP RP w Krośnie - Jana Kilara, st bryg. w st. spocz. - Mieczysława Prugara, wójta gminy - Jana Zycha, prezesa ZOG ZOSP RP w Korczynie - Józefa Wulwa, prezesów, poczty sztandarowe i delegacje jednostek OSP z Iskrzyni, Komborni, Korczyny, Woli Komborskiej, Węglówki, Krasnej, jednostkę jubilatkę oraz zaprzyjaźnione jednostki z Odrzykonia i Białobrzegów. Ciepłymi słowami powitano również  radnych powiatu, których reprezentował Wojciech Tomkiewicz, zarazem dyrektor GOK w Korczynie, radnych gminy,  sekretarza UG - Elżbietę Rak, sekretarza ZOG ZOSP RP w Korczynie - Elżbietę Rajchel, ks. Michała Kozaka.
Powitano również pozostałych gości oraz przybyłą licznie miejscową i okoliczną społeczność.
Referat okolicznościowy wygłosił Tadeusz Wojnar, który społecznie opracował i wydał monografię „90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Spornem (gmina Korczyna) 1922 - 2012”.
Uroczystość stała się okazją do odznaczenia zasłużonych strażaków i osób wspierających. Wręczono 4 złote, 6 srebrnych i 7 brązowych medali „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymali je: złote – Adam Gazda, Stanisław Glazar, Tadeusz Wojnar, Zygmunt Szklarski, srebrne – Andrzej Cząstka, Andrzej Kędra, Stanisław Pudło, Edward Urbanek, Jan Urbanek, Janusz Wójcik, brązowe – Mateusz Haznar, Paweł Kozubek, Artur Pudło, Przemysław Szklarski, Damian Urbanek, Mateusz Urbanek, Daniel Dziadura.    Uhonorowano również brązowymi odznakami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych członków drużyny młodzieżowej, która zajęła III miejsce w 2011 r. podczas zawodów powiatowych OSP. 5 osób otrzymało listy pochwalne: Stanisław Pudło, Janusz Wąchała, Daniel Wąchała, Krzysztof Krauz i Marian Zajdel. W imieniu odznaczonych podziękował dh Przemysław Szklarski.
Następnie głos zabrali: Jan Kilar, Dariusz Sobieraj, Krzysztof Korzec, Jan Zych, którzy złożyli życzenia i gratulacje za trudną i odpowiedzialną pełną poświęcenia służbę, w której nadrzędnym celem jest ratowanie ludziom życia, zdrowia, mienia. Józef Wulw odczytał list gratulacyjny przekazany przez przewodniczącego Rady Gminy Władysława Pelczara.
Uroczystości w Spornem zakończyły pokazy strażackie oraz część artystyczna.
Jednostka OSP w Spornem została założona: „Dnia  25 czerwca 1922 r. na zgromadzeniu w przysiółku Sporne zawiązał się komitet, który powziął myśl, aby zakupić sikawkę, by w razie wypadku mieć własną obronę przeciwpożarową”. W skład komitetu weszli:   Wiernasz Ludwik, Szklarski Antoni, Urbanek Jan, Szubert Jan, Wojnar Ludwik. Uchwalono, aby zebrać na ten cel składkę i napisać kilka listów do rodaków spornieńskich do Ameryki z prośbą o pomoc pieniężną na kupienie sikawki.
22 listopada 1922 r. Jan Urbanek i Jan Szubert dokonali zakupu sikawki w Centralnym Zakładzie Fabrycznym Artykułów Technicznych w Krakowie, ul. Długa 1. Sikawka była typu przenośnego ssąco-tłocząca (hydrofor) o średnicy cylindrów 100 mm wraz z drążkami, wężami ssącymi i tłocznymi, łącznikami i prądnicą. Do jej  przewozu służył zaprzęg konny.
Takie były początki spornieńskiej OSP.
Obecnie jednostka OSP posiada samochód bojowy Star 244 GBA z podstawowym osprzętem, autopompą i zbiornikiem wodnym. Ma również pompę pływająca „Niagara” i pompę szlamową marki „Honda” typ WT 30x. Dzięki staraniom m. in. wieprzewodniczącego Sejmiku Dariusza Sobieraja, 23 maja br. OSP  w Spornem otrzymała od WORD w Krośnie agregat prądotwórczy FOGO FM 7000 o wartości  3 564 zł. Jest on przeznaczony do oświetlenia i zasilania elektronarzędzi w trakcie zdarzeń drogowych i pożarowych w trudnych warunkach. Dar ten był wyeksponowany publicznie w czasie obchodów 90-lecia OSP i Dnia Strażaka .
Obecnie OSP w Spornem liczy 29 członków czynnych, jednego wspierającego i  13 w drużynie młodzieżowej.
Uroczystość jubileuszową swoimi występami uświetnili: orkiestra dęta OSP w Iskrzyni, zespół „Akustyka Projekt ELEN”. Zorganizowano też pokaz pierwszej pomocy medycznej w wykonaniu Maltańskiej Służby Medycznej, DAR-MED z siedzibą w Brzozowie (bezpłatny pomiar ciśnienia krwi, pomiar cukru ), Fikoland, zespół „TOOM”  podczas zabawy tanecznej pod gołym niebem. Kuplet o druhach strażakach zaśpiewały panie z KGW w Spornem, które czynnie włączyły się w pomoc w organizacji uroczystości.
Słowa podziękowania skierowano do wójta Jana Zycha, Rady Gminy, dyrektora GOK  Wojciecha Tomkiewicza oraz Kazimierza Prajsnara za  całość prac związanych z wyposażeniem obiektu i przebiegiem uroczystości.  
 Sponsorami strażackiego święta byli: WORD w Krośnie, Globo- Lighting Sp. z o.o. w Krośnie,  Auto-Dekor Firma Handlowo-Produkcyjna w Korczynie,  Agencja Handlowo  Usługowa Witold Gonet  w Korczynie, „ FRUTEX”  Sp. z o.o.  w Krośnie, FIRMA  USŁUGOWO-HANDLOWA „GRANIT – KOLOR” w Korczynie,  KHS  Krosno S.A., Inspektorat PZU SA w Krośnie, Firma Handlowo Usługowa PLUS BIS w Korczynie, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „WENTA” Sp. z o.o. we Frysztaku, Zakład Przetwórstwa Mięsnego WISŁOK Sp. J. w Krośnie, Mieczysław Wajda z Korczyny.
Tadeusz L. Wojnar

zobacz galerię

 

Zdjęcia :W. Tomkiewicz

Podziel się: