15-01-2020Dalsze informacje w sprawie gospodarki odpadami komunalnymi (bioodpady, kompostowniki)
W styczniu 2020 r. zasady segregacji odpadów komunalnych pozostajÄ… jeszcze bez zmian z uwagi na fakt oczekiwania na publikacjÄ™ w Dzienniku UrzÄ™dowym Województwa Podkarpackiego Regulaminu utrzymania czystoÅ›ci i porzÄ…dku w Gminie Korczyna
Harmonogram odbioru odpadów na styczeÅ„ 2020 r. do pobrania
Worki na odpady, harmonogram na kolejne miesiÄ…ce oraz szczegóÅ‚owe ulotki informacyjne o zasadach segregacji zostanÄ… dorÄ™czone mieszkaÅ„com w ciÄ…gu najbliższych tygodni przez pracowników PrzedsiÄ™biorcy wyÅ‚onionego w przetargu nieograniczonym na odbiór, transport i częściowe zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Korczyna.
Natomiast od lutego 2020 roku wprowadzonych zostanie kilka istotnych zmian, o których cyklicznie już informujemy mieszkaÅ„ców. W poprzedniej części pisaliÅ›my o wysokoÅ›ci stawki opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami i przyczynach jej ciÄ…gÅ‚ego wzrostu. W dzisiejszej informacji skupimy siÄ™ na bioodpadach tj. ulegajÄ…cych biodegradacji odpadach z ogrodów (trawa, liÅ›cie) oraz odpadach spożywczych i kuchennych.
Na podstawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach, Gmina Korczyna wprowadziÅ‚a zwolnienie z części z opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wÅ‚aÅ›cicieli nieruchomoÅ›ci zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujÄ…cych bioodpady w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie to ma być, zgodnie z przepisami ustawy, proporcjonalne do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi i biorÄ…c te koszty pod uwagÄ™, oszacowane zostaÅ‚o na 2 zÅ‚ote miesiÄ™cznie od mieszkaÅ„ca. OpÅ‚ata miesiÄ™czna za gospodarowanie odpadami komunalnymi, po uwzglÄ™dnieniu tego zwolnienia, wynosi w chwili obecnej 14,00 zÅ‚.
W związku z wprowadzonym zwolnieniem, Rada Gminy Korczyna podjęła nową uchwałę o wzorze deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Korczyna.
Wszyscy wÅ‚aÅ›ciciele (wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele, dzierżawcy, najemcy, użytkownicy) nieruchomoÅ›ci zamieszkaÅ‚ych zobowiÄ…zani sÄ… do zÅ‚ożenia w UrzÄ™dzie Gminy Korczyna deklaracji zgodnej z nowym wzorem uwzgledniajÄ…cym ewentualne zwolnienie z części opÅ‚aty.
Wzór nowej deklaracji do pobrania
Prosimy o podjÄ™cie przemyÅ›lanej decyzji o zadeklarowaniu kompostowania bioodpadów, tym bardziej, że w przypadku takiego oÅ›wiadczenia mieszkaniec nie bÄ™dzie otrzymywaÅ‚ worków koloru brÄ…zowego (odpady kuchenne) i koloru czerwonego (odpady zielone – trawa, liÅ›cie).
Ponadto, zgodnie z przepisami ww. ustawy, fakt posiadania kompostownika i kompostowania bioodpadów podlega kontroli.
W razie stwierdzenia, że wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci, który zadeklarowaÅ‚ kompostowanie
1) nie posiada kompostownika przydomowego lub
2) nie kompostuje bioodpadów stanowiÄ…cych odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, lub
3) uniemożliwia dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji, ze stanem faktycznym
wójt, w drodze decyzji orzeka, utratÄ™ prawa do zwolnienia.
Utrata prawa do zwolnienia, nastÄ™puje od pierwszego dnia miesiÄ…ca, w którym stwierdzono wystÄ…pienie co najmniej jednej z powyższych przesÅ‚anek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastÄ…pić nie wczeÅ›niej niż po upÅ‚ywie 6 miesiÄ™cy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia staÅ‚a siÄ™ ostateczna i wymaga zÅ‚ożenia nowej deklaracji o wysokoÅ›ci opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji dotyczÄ…cych zasad i dobrych praktyk kompostowania bioodpadów
Sposób kompostowania:
- wolnostojące pryzmy kompostowe, optymalne wymiary pryzmy to: szerokość 80-150 cm, wysokość 80-130 cm,
- kompostowniki czyli specjalne skrzynie wykonane z desek, żerdzi, siatki drucianej, perforowanych beczek itp.,
- zakupione w sklepie specjalne pojemniki do kompostowania.
Kwestie prawne budowy kompostownika
Reguluje rozporzÄ…dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019, poz. 1065 z późn. zm.). § 36 wskazuje szczegóÅ‚owe warunki lokalizacji tego typu urzÄ…dzeÅ„. I tak maÅ‚y kompostownik – do 10 m3, można lokalizować w odlegÅ‚oÅ›ci nie mniejszej niż:
- 15 m od okien i drzwi zewnÄ™trznych do pomieszczeÅ„ przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych,
- 7,5 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.
W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości te powinny wynosić co najmniej:
- 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,
- 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.
Należy również zaznaczyć, że kompostownik lub pryzma kompostowa nie może stwarzać uciążliwoÅ›ci (tzw. immisji uregulowanych w art. 144 kodeksu cywilnego) dla sÄ…siadów. PrawidÅ‚owy proces kompostowania nie jest nadmiernie uciążliwy, a rozchodzÄ…ce siÄ™ odory z kompostownika Å›wiadczÄ… o zakÅ‚óceniu lub nieprawidÅ‚owoÅ›ci tego procesu.
Jak utworzyć wartościowy kompost:
- miejsce kompostowania powinno być cieniste i osÅ‚oniÄ™te od wiatru, aby zgromadzony materiaÅ‚ nie wysychaÅ‚, najlepiej od strony póÅ‚nocnej lub póÅ‚nocno-zachodniej. Kompostownik należy zakÅ‚adać przy dodatnich temperaturach,
- podÅ‚oże, na którym uÅ‚ożymy pryzmÄ™ kompostowÄ… lub ustawimy kompostownik, musi być przepuszczalne (najlepiej na dnie kompostownika uÅ‚ożyć wysokÄ… na ok. 20 cm warstwÄ™ gaÅ‚Ä™zi, tworzÄ…c w ten sposób warstwÄ™ drenażowÄ…). Jest to ważne, gdyż w procesie rozkÅ‚adu materii organicznej dużą rolÄ™ odgrywajÄ… mikroorganizmy i dżdżownice przedostajÄ…ce siÄ™ do pryzmy z gleby. Poza tym, jeÅ›li nie ma odpÅ‚ywu wody, zgromadzone odpadki zgnijÄ…. Dlatego niedopuszczalne jest kompostowanie na betonie, folii czy utwardzonej nawierzchni,
- następna warstwa to ziemia ogrodowa lub zeszłoroczny kompost,
- kolejne warstwy to odpady organiczne przekÅ‚adane warstwami ziemi lub drobnymi gaÅ‚Ä™ziami. Poszczególne warstwy nie powinny być zbyt grube ani zbite (najlepiej aby kolejne warstwy pryzmy miaÅ‚y urozmaicony skÅ‚ad różnych odpadów organicznych). W celu przyspieszenia procesu kompostowania, bÄ…dź zwiÄ™kszenia jego jakoÅ›ci można zastosować szczepionki kompostowe, czyli preparaty zawierajÄ…ce mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkÅ‚ad (do kupienia w sklepach ogrodniczych),
- materiał odpadowy powinien być stale lekko wilgotny, więc w okresach suszy trzeba go polewać wodą,
- gdy padają deszcze, należy sprawdzać, czy woda ze stosu odpływa. Jeśli jest jej za dużo, warto rozluźnić kompost, na przykład nakłuwając go metalowym szpikulcem, co ułatwi osuszanie,
- uÅ‚ożonÄ… pryzmÄ™ kompostowÄ… najlepiej przeÅ‚ożyć (przemieszać) po kilku miesiÄ…cach, co umożliwi doprowadzenie powietrza oraz spulchnienie materiaÅ‚u. DziÄ™ki temu przyspieszony zostanie rozkÅ‚ad kompostowanych odpadów. PrzekÅ‚adajÄ…c kompost trzeba zwrócić uwagÄ™, aby warstwy górne znalazÅ‚y siÄ™ na dole, a dolne na górze,
- po ok. 9-12 miesiÄ…cach powstanie dojrzaÅ‚y kompost, który można wykorzystać jako naturalny nawóz. W ostatecznym procesie rozkÅ‚adu uzyskuje siÄ™ jednolicie ciemnÄ… ziemiÄ™ przypominajÄ…cÄ… zapachem ziemie leÅ›nÄ…. Pryzma dojrzaÅ‚ego kompostu jest zazwyczaj niższa od tej w czasie formowania ok. 30%.
Wykorzystanie kompostu
Kompost można wykorzystać pod wszystkie roÅ›liny w ogrodzie, jako nawóz przedsiewny (jesieniÄ… lub wczesnÄ… wiosnÄ…), a także nawóz gÅ‚ówny (w czasie wegetacji roÅ›lin). W pierwszym przypadku przekopuje siÄ™ go, w drugim tylko lekko miesza z górnÄ… warstwÄ… gleby. Kompostu można także używać jako Å›cióÅ‚ki, jako skÅ‚adnika podÅ‚oża do wysiewu nasion, do zaprawiania doÅ‚ków przy sadzeniu roÅ›lin. Kompost to nawóz bezpieczny – nie można go przedawkować. Jego dziaÅ‚anie jest powolne, a roÅ›liny sÄ… zaopatrywane w skÅ‚adniki pokarmowe stopniowo w czasie caÅ‚ego procesu wegetacji.
Pozytywne skutki kompostowania dla środowiska naturalnego:
- zmniejszenie masy i objÄ™toÅ›ci odpadów
- ograniczenie powierzchni wysypisk śmieci,
- zmniejszenie zużycia nawozów sztucznych,
- przywrócenie Å›rodowisku skÅ‚adników glebotwórczych.
Z czego robimy kompost
Surowce nadajÄ…ce siÄ™ na kompost:
- skoszona trawa (powinna być układana w kompostowniku cienkimi warstwami, dopiero po jej zwiędnięciu lub wysuszeniu, co zapobiega gniciu i wydzielaniu niemiłego zapachu),
- liście (po zwiędnięciu czy wysuszeniu),
- gaÅ‚Ä™zie drzew i krzewów (powinny być pociÄ™te),
- chwasty,
- słoma i siano,
- owoce i warzywa,
- roślinne resztki kuchenne,
- skorupki jaj,
- papier i karton (nie zanieczyszczony kolorowym drukiem, rozdrobniony na kawałki),
- fusy po kawie i herbacie,
- popióÅ‚ drzewny,
- trociny (z czystego, nielakierowanego drewna).
Należy również pamiÄ™tać, że nie wszystkie odpady zielone nadajÄ… siÄ™ do kompostowania.
Kompostowaniu nie można poddawać:
- trawy z trawników intensywnie nawożonych chemicznymi Å›rodkami ochrony roÅ›lin,
- owoców warzyw, roÅ›lin, liÅ›ci z oznakami chorób i grzybów,
- skórek owoców cytrusowych (obniżajÄ… aktywność mikroorganizmów w glebie),
- chwastów, które zawiÄ…zaÅ‚y już nasiona,
- chwastów rozmnażajÄ…cych siÄ™ przez rozÅ‚ogi i korzenie,
- zadrukowanego i bielonego papieru,
- popioÅ‚u z innych materiaÅ‚ów niż drewno,
- materiaÅ‚u roÅ›linnego pozyskanego z okolic ruchliwych dróg (może zawierać szkodliwe metale ciężkie),
- resztek kuchennych w postaci mięsa, kości, ryb (przyciąga owady i gryzonie),
- worków z odkurzacza,
- odchodów zwierzÄ…t domowych (aby nie zarazić siÄ™ chorobami odzwierzÄ™cymi).
Każdy w swoim przydomowym ogródku może przeprowadzać proces kompostowania. Dlatego wszystkich, którzy maja możliwość, zachÄ™camy do stosowania tej metody unieszkodliwiania bioodpadów i produkcji naturalnego nawozu.