AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fczas-na-aktywnosc-w-gminie-korczyna-podsumowanie-projektu-2&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-01-1970,,CZAS NA AKTYWNOŚĆ W GMINIE KORCZYNA” - podsumowanie projektu



Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korczynie zrealizował wszystkie działania w ramach projektu systemowego ,,Czas na aktywność w gminie Korczyna" zaplanowane na rok 2011. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 7.1.1.Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Nadrzędnym celem projektu było uaktywnienie społeczne i zawodowe 11 kobiet i 5 mężczyzn zamieszkałych na terenie gminy Korczyna, bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez udzielenie wsparcia w pokonaniu barier psycho- społecznych i środowiskowych. Realizacja powyższego celu możliwa była dzięki osiągnięciu celów szczegółowych tj.:
• upowszechnienie pracy socjalnej przez stosowanie kontraktu socjalnego
• minimalizacja barier psychologicznych i społecznych (udział w TKS)
• nabycie/ zwiększenie zdolności, umiejętności komunikacji interpersonalnej
• określenie kwalifikacji zawodowych beneficjentów projektu( spotkanie z doradcą zawodowym)
• nabycie nowych umiejętności i kompetencji zawodowych( udział w kursach zawodowych)

W pierwszym etapie projektu beneficjenci uczestniczyli w treningu kompetencji i umiejętności społecznych w wymiarze 40 godzin. Tematem treningu było budowanie pozytywnego obrazu samego siebie, wzmocnienie poczucia własnej wartości, nabycie umiejętności bycia asertywnym w sytuacjach społecznych, nauczenie umiejętności budowania własnego wizerunku i pozytywnego myślenia, nabycie umiejętności wyznaczania asertywnych celów w życiu i pracy zawodowej, uświadomienie znaczenia wiedzy o samym sobie jako czynnik sprzyjający budowaniu satysfakcjonującego życia.
W ramach aktywizacji zawodowej wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach i konsultacjach indywidualnych z doradcą zawodowym w wymiarze 24 godziny zajęć grupowych oraz po 3 godziny zajęć indywidualnych. Tematyka spotkań obejmowała: wartości i cele pracy, określenie poziomu motywacji uczestników, analizę predyspozycji i zainteresowań zawodowych, metody poszukiwania pracy, omówienie lokalnego rynku pracy, przygotowanie i opracowanie dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny), autoprezentacja i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Kolejnym etapem projektu było zorganizowanie kursów, których celem było przyuczenie uczestników do zawodu. Zorganizowano 4 rodzaje kursów:

1. Bukieciarz – Florysta z obsługą kasy fiskalnej- 100 godzin (5 osób) Celem szkolenia było teoretyczne i praktyczne zapoznanie się z technikami układania kompozycji z kwiatów żywych i sztucznych. Kurs dostarczył wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w tym zawodzie. W czasie kursu uczestnicy nauczyli się dobierać kwiaty i wykonywać wszystkie rodzaje kompozycji kwiatowych wg najnowszych zasad techniki bukieciarskiej na różne okazje: ślub, imieniny, rocznice, pogrzeby.

2. Opiekunka osób starszych i dzieci-120 godzin (3 osoby) Program szkolenia obejmował zagadnienia z psychologii ogólnej i społecznej, podst. gerontologii, metodykę i organizację czasu wolnego, pedagogikę społeczną i opiekuńczą, pierwszą pomoc, zasady żywienia oraz zajęcia praktyczne.
3. Przedstawiciel handlowy wraz z kursem prawa jazdy kat B – 90 godzin
(4 osoby). Zdobycie kwalifikacji zawodowych do pracy w charakterze przedstawiciela handlowego z prawem jazdy kat. B.
4. Magazynier z obsługą wózka widłowego – 90 godzin(4 osoby). Szkolenie obejmowało zagadnienia z obsługi magazynu (program magazynowy), zasady ewidencji zakupu i sprzedaży towarów oraz tematykę z zakresu obsługi wózków jezdniowych (w tym zajęcia praktyczne).
Kolejnym etapem projektu było zorganizowanie dodatkowego szkolenia ,, Jak zmotywować się do działania – Trening motywacyjny”- było to szkolenie wyjazdowe do Zakopanego. Szkolenie trwało 14 godzin.
Wszystkie szkolenia/ kursy zostały przeprowadzone przez Stowarzyszenie Centrum Szkolenia Zawodowego w Gorlicach przedstawicielstwo w Jaśle.
Zajęcia oraz kursy dla uczestników były prowadzone bezpłatnie, dodatkowo w ramach poniesionych kosztów beneficjenci otrzymali wsparcie finansowe , catering.

W dniu 12. 12. 2011 r. odbyło się spotkanie na zakończenie projektu, w którym udział wzięli: Sekretarz Gminy Korczyna P. Elżbieta Rak, Kierownik GOPS P. Elżbieta Sanecka – Płoszaj, przedstawiciel Stowarzyszenia Centrum Szkolenia Zawodowego w Gorlicach P. Barbara Gałuszka ,uczestnicy projektu, koordynator projektu, księgowa projektu oraz pracownicy socjalni. Spotkanie miało na celu podsumowanie organizacji projektu oraz osiągnięć uczestników. Realizacja projektu systemowego jest nową formą pracy z klientami pomocy społecznej, a zarazem wyzwaniem dla kadry Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korczynie. Wszystkie dotychczas oferowane formy szkoleń zostały przyjęte przez uczestników bardzo pozytywnie. Kursy te zwiększają szansę na zatrudnienie na lokalnym rynku pracy.
Mamy nadzieję, że efekty wspólnych wysiłków będą zauważalne przez poprawę sytuacji uczestników projektu i ich rodzin. Elementy udzielonego wsparcia powinny dać szansę zwiększenia potencjału zawodowego, a także umożliwić uzyskanie pracy osobom bezrobotnym. Projekty systemowe przynoszą korzyści zarówno dla uczestników projektu jak i dla kadry Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która ma możliwość rozwijania nowych form wsparcia i wykorzystywania całego wachlarza instrumentów aktywnej integracji.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korczynie zamierza w kolejnych latach podejmować się realizacji projektów systemowych. Obecnie trwają już prace nad kolejnym projektem.

Zainteresowanych udziałem w projekcie w 2012 r. prosimy o kontakt z pracownikami socjalnymi GOPS w Korczynie ul. Rynek 14.

Koordynator projektu.

Podziel się: