AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fkorczyna.pl%2Fstrona%2Fleczenie-odwykowe&chs=350x350&chld=L|4

Leczenie odwykowe

Leczenie odwykowe 


Jak można wszcząć procedurę leczenia odwykowego?

 Osoba, która nadużywa alkoholu może być skierowana na badanie przez biegÅ‚ego w celu ustalenia, czy jest uzależniona od alkoholu oraz celem przepisania rodzaju i sposobu leczenia odwykowego. Leczenie takie może mieć charakter ambulatoryjny ( a wiÄ™c pacjent otrzymuje leki i zgÅ‚asza siÄ™ do kontroli lekarskiej w okreÅ›lonym czasie) dodatkowo może zostać skierowany np. na grupÄ™ terapeutycznÄ…, czy wreszcie skierowany do zamkniÄ™tego zakÅ‚adu.

 Wniosek o zbadanie przez biegÅ‚ego wystawia  Gminna  Komisja RozwiÄ…zywania Problemów alkoholowych, wÅ‚aÅ›ciwa ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, która ma zostać zbadana. Komisja wystÄ™puje z wnioskiem na wniosek osoby uzależnionej lub z wÅ‚asnej inicjatywy. O ile alkoholik nie zechce sam zgÅ‚osić siÄ™ do komisji, wówczas czÅ‚onkowie rodziny mogÄ… zasygnalizować komisji konieczność przeprowadzenia badania. JeÅ›li komisja uzna, że sÄ… wystarczajÄ…ce przesÅ‚anki do skierowania na badanie przez biegÅ‚ego, wówczas skieruje taki wniosek.

 O ile biegÅ‚y może wypowiedzieć siÄ™ o koniecznoÅ›ci leczenia niestacjonarnego, tak tylko sÄ…d może nakazać leczenie w zamkniÄ™tym zakÅ‚adzie odwykowym.

 Gminna  komisja alkoholowa może nastÄ™pnie wystÄ…pić do sÄ…du z wnioskiem o leczenie odwykowe w zamkniÄ™tym zakÅ‚adzie leczenia odwykowego. Wniosek do sÄ…du może skierować także prokurator. Rodzina osoby uzależnionej nie może samodzielnie skierować wniosku do sÄ…du, jednak może w tej kwestii kontaktować siÄ™ z prokuratorem lub gminnÄ… komisjÄ… alkoholowÄ…, jako podmiotami uprawnionymi do zÅ‚ożenia wniosku do sÄ…du. 

Jaka wyglÄ…da procedura sÄ…dowa w sprawie o przymusowe leczenie odwykowe?


 SÄ…dem, wÅ‚aÅ›ciwym do rozpoznania sprawy, jest SÄ…d Rejonowy w KroÅ›nie, wedÅ‚ug miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której sprawa ma dotyczyć. Sprawa toczy siÄ™ w postÄ™powaniu nieprocesowym. Do wniosku o przymusowe leczenie doÅ‚Ä…cza siÄ™ dotychczasowÄ… dokumentacjÄ™ oraz opiniÄ™ biegÅ‚ego, jeÅ›li taka już zostaÅ‚a wydana. JeÅ›li wniosek o przymusowe leczenie nie byÅ‚ poprzedzony opiniÄ… biegÅ‚ego, sÄ…d zarzÄ…dza poddanie siÄ™ osoby, której postÄ™powanie dotyczy, badaniu przez biegÅ‚ego. SÄ…d, jeÅ›li biegÅ‚y uzna to za konieczne, może poddać tÄ™ osobÄ™ obserwacji w zakÅ‚adzie przez okres 2 tygodni, w wyjÄ…tkowych wypadkach okres ten może być wydÅ‚użony do 6 tygodni. SÄ…d przed wydaniem postanowienia wysÅ‚uchuje osobÄ™, która ma zostać poddana leczeniu. JeÅ›li osoba nie stawia siÄ™ do sÄ…du, na przepisane badania, można nakazać obowiÄ…zkowe doprowadzenie jej przez PolicjÄ™.


Jak przebiega przymusowe leczenie odwykowe?

 W sytuacji, gdy sÄ…d wyda prawomocne postanowienie o zastosowanie leczenia odwykowego, osoba, której leczenie dotyczy ma obowiÄ…zek w wyznaczonym dniu stawić siÄ™ na to leczenie. SÄ…d może na czas leczenie poddać jÄ… nadzorowi kuratora. JeÅ›li osoba skierowana na leczenie dobrowolnie nie bÄ™dzie chciaÅ‚a tego zrobić, wówczas sÄ…d może zastosować Å›rodki przymusu- a wiÄ™c np. zarzÄ…dzić przymusowe doprowadzenie. ObowiÄ…zek poddania siÄ™ leczeniu trwa tak dÅ‚ugo, jak tego wymaga cel leczenia, jednak nie dÅ‚użej niż 2 lata od momentu uprawomocnienia siÄ™ postanowienia sÄ…du.

 Leczenie odwykowe w trakcie jego trwania może zostać na wniosek kuratora po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii zakÅ‚adu leczniczego, albo na wniosek zakÅ‚adu, na mocy postanowienia sÄ…du.

 Leczenie może zostać skrócone przez sÄ…d, na wniosek osoby poddanej leczeniu, kuratora, prokuratora lub z urzÄ™du po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii zakÅ‚adu leczniczego. BÄ™dzie tak w szczególnoÅ›ci w przypadkach, gdy cel leczenie zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty przed planowanym terminem zakoÅ„czenia terapii. Ponowne wszczÄ™cie postÄ™powania o przymusowe leczenie odwykowe nie może nastÄ…pić przed upÅ‚ywem 3 miesiÄ™cy od zakoÅ„czenia dotychczasowego leczenia.

Gminna  Komisja RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych:

 Kieruje na wniosek lub z urzÄ™du osoby, które w zwiÄ…zku z nadużywaniem alkoholu powodujÄ… rozkÅ‚ad życia rodzinnego, demoralizujÄ… maÅ‚oletnich, uchylajÄ… siÄ™ od pracy albo systematycznie zakÅ‚ócajÄ… spokój lub porzÄ…dek publiczny, na badanie do lekarza biegÅ‚ego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakÅ‚adu leczniczego.

 Kieruje do sÄ…du wnioski o wszczÄ™cie postÄ™powania w sprawie orzeczenia o obowiÄ…zku poddania siÄ™ leczeniu odwykowemu. 

Procedura:

 WpÅ‚yniÄ™cie do Komisji pisemnego wniosku o wszczÄ™cie postÄ™powania zmierzajÄ…cego do orzeczenia obowiÄ…zku poddania siÄ™ leczeniu odwykowemu przez osobÄ™ uzależnionÄ… od alkoholu - wniosek może zÅ‚ożyć każdy  czÅ‚onek rodziny, instytucja (np. GOPS, szkoÅ‚a, zakÅ‚ad pracy itp.).

 Gminny OÅ›rodek Pomocy SpoÅ‚ecznej oraz Policja, na wniosek Gminnej Komisji RozwiÄ…zywania Problemów Alkoholowych, przeprowadzajÄ… wywiad Å›rodowiskowy z osobÄ… zgÅ‚aszajÄ…cÄ… wniosek oraz zbiera informacje w Å›rodowisku na temat osoby uzależnionej.

 Komisja wzywa osobÄ™, której dotyczy wniosek na rozmowÄ™ majÄ…cÄ… m.in. na celu zmotywowanie do podjÄ™cia leczenia. Jeżeli wszystkie źródÅ‚a potwierdzajÄ… wystÄ™powanie problemu alkoholowego, a osoba nie wyrazi chÄ™ci dobrowolnego podjÄ™cia leczenia, sprawa kierowana jest do SÄ…du Rejonowego w KroÅ›nie. SÄ…d rozpatruje wniosek, wydajÄ…c postanowienie w przedmiocie uzależnienia.

Podziel siÄ™: