01-01-1970STOP! NIE WYPALAJ!
„WYPALANIE TRAW ZABIJA LUDZI, ZWIERZĘTA, ÅšRODOWISKO.
STOP! NIE WYPALAJ - NIE ZABIJAJ!”
Wiosna jest najpiÄ™kniejszÄ… porÄ… roku. Po zimowym uÅ›pieniu przyroda budzi siÄ™ do życia, pod wpÅ‚ywem coraz silniejszych promieni sÅ‚onecznych szybko znikajÄ… resztki topniejÄ…cego Å›niegu odsÅ‚aniajÄ…c szarość otoczenia. Wysuszone trawy Å‚Ä…k, poboczy dróg i nasypów kolejowych, pożóÅ‚kÅ‚e trzcinowiska oraz zostawione tu i ówdzie Å›mieci nastrajajÄ… niezbyt optymistycznie. Tradycyjnie wówczas przystÄ™pujemy do sprzÄ…tania i porzÄ…dkowania najbliższego otoczenia osiedli, miast, wsi i ogródków dziaÅ‚kowych.
Po dÅ‚ugiej zimie roÅ›linność jest bardzo wysuszona i w nastÄ™pstwie tego szczególnie Å‚atwopalna. OgieÅ„ najczęściej powstaje na Å‚Ä…kach, pastwiskach, Å›cierniskach, poboczach kolejowych, w lasach i na innych terenach zielonych. Szczególnie niebezpieczne sÄ… pożary torfowisk, których caÅ‚kowite ugaszenie może trwać nawet wiele miesiÄ™cy. GÅ‚ównÄ… przyczynÄ… pożarów sÄ… podpalenia, czÄ™sto wynikajÄ…ce z bezmyÅ›lnoÅ›ci czÅ‚owieka.
Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowiÄ… poważne zagrożenie dla ludzi, lasów, domów mieszkalnych i zabudowaÅ„ gospodarczych, a przede wszystkim dla zwierzÄ…t, które ginÄ… masowo w pÅ‚omieniach: mÅ‚odych ssaków, ptaków i ich gniazd, pÅ‚azów, gadów i bezkrÄ™gowców.
Ministerstwo Åšrodowiska, Lasy PaÅ„stwowe, Inspekcja Ochrony Åšrodowiska, a zwÅ‚aszcza straż pożarna, każdego roku ostrzegajÄ… i apelujÄ… o zaniechanie wypalania traw. Ze statystyk straży pożarnej wynika, że coraz częściej sprawcami tych podpaleÅ„ sÄ… także dzieci. Pomimo ostrzeżeÅ„ i apeli z roku na rok liczba podpaleÅ„ stale roÅ›nie i przybiera wciąż katastrofalne rozmiary w skutkach. Wiąże siÄ™ to z dużą powierzchniÄ… ugorów i nieużytkowanych Å‚Ä…k.
Wbrew obiegowym opiniom, wypalanie Å‚Ä…k czy pól, wcale nie poprawia żyznoÅ›ci gleby. Przeciwnie, wypalanie jest zdecydowanie niekorzystne i przynosi znaczne szkody, gdyż popióÅ‚ zmywany przez deszcz do ziemi zakwasza jÄ… zamiast użyźniać. Ponadto do atmosfery przedostaje siÄ™ szereg zwiÄ…zków chemicznych bÄ™dÄ…cych truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierzÄ…t.
Nie dość, że wypalanie traw przynosi jedynie szkody dla przyrody – to jest także bardzo niebezpieczne dla ludzi oraz obiektów budowlanych. Co roku na terenie kraju w wyniku takich pożarów ginie kilkanaÅ›cie osób. ÅšcielÄ…cy siÄ™ po drogach dym ogranicza widoczność i staje siÄ™ również przyczynÄ… kolizji i wypadków drogowych.
Za wypalanie traw grożą konsekwencje karne: areszt lub grzywna. Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody "zabrania siÄ™ wypalania roÅ›linnoÅ›ci na Å‚Ä…kach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin", zaÅ› zgodnie z art. 59 powyższej ustawy "kto wypala roÅ›linność na Å‚Ä…kach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny". Wypalania traw zabrania też ustawa z dnia 28 wrzeÅ›nia 1991 r. o lasach, w przepisie art. 30, który stanowi, że "w lasach oraz na terenach Å›ródleÅ›nych, jak również w odlegÅ‚oÅ›ci do 100 m od granicy lasu, zabrania siÄ™ dziaÅ‚aÅ„ i czynnoÅ›ci mogÄ…cych wywoÅ‚ać niebezpieczeÅ„stwo, a w szczególnoÅ›ci wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostaÅ‚oÅ›ci roÅ›linnych". Dodatkowe sankcje zagrażajÄ… osobom, które doprowadziÅ‚y do czyjejÅ› Å›mierci lub powstania strat materialnych.
Wobec tak dużego żywioÅ‚u i jego skutków materialnych konieczna jest szczególna ostrożność w obchodzeniu siÄ™ ogniem, o którÄ… wciąż apelujÄ… zgodnie straż pożarna oraz sÅ‚użby ochrony Å›rodowiska. Wiąże siÄ™ to także z niemaÅ‚ymi kosztami w przypadku każdej interwencji straży pożarnej, gdyż niewielka akcja gaÅ›nicza kosztuje podatników co najmniej 500 zÅ‚ ale przede wszystkim zagrożone jest ludzkie życie, które nie sposób przeliczyć na zÅ‚otówki.